zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU tlačí ocelářství dolů

14.06.2013
Energie
Firemní ekologie
EU tlačí ocelářství dolů

Temné předpovědi kolují českým ocelářským odvětvím. Jeho zástupci mají obavu, že kdysi silné české ocelářství se už nikdy nevzpamatuje z krize.

Hlavní důvody jsou podle nich dva: přesun výroby oceli do rozvíjejících se zemí a evropské regulace podpořené dotacemi na obnovitelné zdroje energie v Česku.

Evropské ocelářství znevýhodňuje také tlak Evropské komise na snižování emisí skleníkových plynů, umocněný povinnými příspěvky na obnovitelné zdroje energie, které jsou podle ocelářů neudržitelné. "Zejména ocelárny v Evropské unii jsou v rámci globálního konkurenčního boje obětí přeregulovanosti," říká Rafaj.

Hutě v rozvojových zemích totiž nebrzdí zelená politika EU, která zahrnuje jak silné tlaky na ekologizaci (tuzemské hutní společnosti do ní za posledních dvacet let investovaly 94 miliard korun), tak i systém emisních povolenek, za něž musí ocelárny částečně platit.

Tuzemští oceláři se zároveň obávají, že pokud bude pokračovat zvyšování příspěvku na obnovitelné zdroje energie, ztratí české ocelářství konkurenceschopnost i v rámci Evropy, což může vést k zavírání průmyslových podniků.

"Jen za poslední rok vzrostla podpora obnovitelných zdrojů o 164 korun na 583 korun za megawatthodinu a my dnes platíme za elektřinu o patnáct procent více než konkurence v zahraničí," říká Toman. Marže českých oceláren se podle něj pochybují kolem čtyř procent a podpora obnovitelných zdrojů jim bere polovinu zisků.

Oceláři proto po ministerstvu průmyslu a obchodu požadují, aby se cena za podporu obnovitelných zdrojů nezvyšovala a dostala se pod úroveň roku 2012, kdy hutě platily za obnovitelné zdroje 419 korun za megawatthodinu. Ministerstvo se touto problematikou zabývá od loňského podzimu v reakci na takzvanou Vítkovickou výzvu, která upozornila na problém vysokých cen elektřiny kvůli dotacím na obnovitelné zdroje.

Ministerstvo průmyslu navrhuje dvě možnosti řešení. "První návrh se týká zastropování výše příspěvku na maximální hodnotu za megawatthodinu odebrané elektřiny. Přesná hodnota bude předmětem jednání," uvedl ředitel sekce energetiky ministerstva Pavel Gebauer. Druhou možností je podle něj stanovení rozdílných poplatků na obnovitelné zdroje, diferencovaných podle výše spotřeby elektřiny.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí