zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová zelená úsporámuž má jasné podmínky. Kapacitu sektoru pokryje ale zatím jen z 10 procent

14.06.2013
Dotace
Ekologické stavění, bydlení
Nová zelená úsporámuž má jasné podmínky. Kapacitu sektoru pokryje ale zatím jen z 10 procent

Ministerstvo životního prostředí dnes vyhlásilo podmínky programu Nová zelená úsporám. Šance pro budovy vítá, že do energeticky úspornýchdomů půjde zatím 1 miliarda korun. Přesto se právě na nastavení tohoto programu ukazuje, že stát stále ještě nevytvořil dlouhodobou koncepci podpory energetických úspor v budovách a kapacitu sektoru využije nyní jen na 10 procent.

Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance podporující energeticky úsporné stavebnictví, říká: "Nová zelená úsporám pomůže domácnostem k energeticky úspornému bydlení a stagnujícímu stavebnictví přinese nové zakázky. Takový program by měl být ale dlouhodobý a stabilně financovaný. Stávající model, kdy všichni dlouhé měsíce vyčkávali na vyhlášení podmínek, způsobil propad v poptávce po stavebních pracích a řada občanů nestihne svůj projekt takto narychlo vůbec řádně připravit."

Pro podobné programy, které pomohou rodinám k energeticky úspornému bydlení, lze efektivně využít i 10 miliard ročně. Státu se vrátí v podobě nových pracovních míst, vyššího HDP i vyšších odvodech na daních.

Dlouhodobý program by také umožnil průběžný příjem žádostí, takže by vlastníci domů mohli renovaci naplánovat podle své situace a nikoliv podle data stanoveného ministerstvem. Na stavebním trhu by pak čekání žadatelů na výzvy nepůsobilo výkyvy v poptávce po stavebních pracích, jako se tomu děje nyní.

Pozitivním posunem v nastavení podmínek Nové zelené úsporám, na kterém se Šance pro budovy podílela, je podpora pouze kvalitních celkových renovací budov a novostaveb ve velmi úsporném standardu. Veřejné prostředky by měly soukromé vlastníky motivovat právě k takovému chování. Původní Zelená úsporám umožňovala oproti tomu dotovat i dílčí renovace. Jednotlivé parametry nového programu jsou nastaveny progresivně, ale realisticky. Chybí však podpora bytových domů, což znevýhodňuje zájemce o kvalitní energeticky úsporné byty.

Inspirovat se Česko může v Německu, kde dlouhodobá podpora energetických úspor v budovách funguje už po desetiletí v podobě programů se stabilními podmínkami i financováním a žádosti mohou lidé podávat průběžně po celý rok. Petr Holub dodává: "Rozhodnutí investovat do renovace nebo stavby domu se nerodí z týdne na týden, proto preferujeme vstřícnější model, kdy lidé mohou podávat žádosti o podporu energetických úspor v budovách po celý rok. Vyhnulibychom se tak turbulencím v poptávce po stavebních pracích, které nás nyní trápí."

Kontakt:

Mgr. Jana Kubáňová, koordinátorka komunikace
tel.: 774 422 910
email: jana.kubanova@sanceprobudovy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí