zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ohroženým rybákům se na štěrkovnách střední Moravy daří

23.06.2013
Příroda
Geologie
Ohroženým rybákům se na štěrkovnách střední Moravy daří

V těchto dnech sčítali členové Moravského ornitologického spolku a pracovníci společnosti Českomoravský štěrk hnízdící rybáky obecné, jejich hnízda, vajíčka i mláďata...

Tito ohrožení a chránění ptáci hnízdí na štěrkovnách u Troubek a u Hulína pouze díky umělým plovoucím ostrůvkům, které jim vybudovali pracovníci štěrkoven.

piskovnaRybáci obecní jsou příbuzní racků, živí se drobným rybami a hmyzem. Hnízdí na ostrůvcích rybníků nebo vodních nádrží. Pouze na střední Moravě hnízdí na betonových plovoucích ostrůvcích, jejichž konstrukce je originálním českým průmyslovým vzorem. Na jejich projektování a výrobě se podíleli kromě provozovatele i odborníci z ČVUT Praha a ze společností Betotech, Českomoravský beton, Česká DOKA bednící technika a Betonika plus.

Při letošním sčítání bylo zjištěno, že na umělých plovoucích ostrůvcích hnízdí asi 60 párů rybáků obecných. Na svých hnízdech nyní mají 101 vajec a prvních 30 mláďat. Mladí rybáci dostali od ornitologů kroužky, aby je bylo možno identifikovat v případě nálezu u nás nebo na jejich cestě do zimoviště v Africe.

klickaRybákům se na střední Moravě daří. Jejich počet se ustálil v posledních letech na 60 hnízdících párech, což je asi 10% populace v České republice. Pokud se v příštím roce podaří sehnat prostředky na výrobu dalších plovoucích ostrůvků, tak se jejich počty jistě zvýší.

Podívejte se na reportáž České televize z letošního sčítání rybáků obecných na Troubeckém jezeře: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/231428-unikatni-projekt-uspel-rybakum-se-dari/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí