zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU chce omezit rychlost a emise u dodávek

01.07.2013
Doprava
EU chce omezit rychlost a emise u dodávek

Všechny nové dodávkové vozy na silnicích Evropské unie by od příštího roku měly mít zařízení omezující jejich maximální rychlost na 120 km/h. Emise nových lehkých užitkových vozidel by navíc neměly od roku 2020 přesahovat 147 gramů CO2 na kilometr. Nová opatření schválil výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu.

Nyní emise CO2 dosahují u dodávek v průměru 203 gramů. Nový emisní limit navrhla Evropská komise a parlamentní výbor je schválil velkou většinou hlasů. Aby návrh vstoupil v platnost, musí jej schválit členské státy a plénum parlamentu. Nový limit by platil pro každou automobilku jako celek, takže jedna společnost by mohla vyrábět dodávky s většími emisemi, ale musela by je kompenzovat dalšími vozy s nižšími zplodinami.

Výbor dnes také navíc odhlasoval přibližné limity pro vzdálenější budoucnost - 105 až 120 gramů CO2 na kilometr od roku 2025. U osobních vozů již platí, že výrobci musí snížit průměrné emise u nových vozidel na 130 g/km do roku 2015. Pokud tak neučiní, budou čelit sankcím.

Výbor pro životní prostředí také schválil dodatek, jenž požaduje, aby nové dodávky byly od 1. ledna 2014 vybaveny elektronickým zařízením, které by omezovalo jejich maximální rychlost na 120 km/h.

Schválené emisní limity kritizoval šéf Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) Ivan Hodač. Podle něj je cíl 147 gramů CO2 "krajně ambiciózní" a je možné ho dosáhnout jen za použití hybridních technologií. Připomněl také, že segment lehkých užitkových vozidel silně zasáhla hospodářská krize. Prodej dodávek totiž mezi lety 2007 až 2012 klesl o 39 %, dodal.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí