zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Informační systém České geologické služby

11.07.2013
Geologie
Informační systém České geologické služby

Česká geologická služba buduje dlouhodobě svůj informační systém (GeoIS) nejen jako součást Jednotného Informačního Systému o Životním Prostředí (JISŽP), ale také pro podporu provozu a řízení chodu organizace.

Mezi hlavní cíle budovaného komplexního geoinformačního systému České geologické služby patří zejména:

  • sjednocení rozvoje a využití informačních technologií ČGS
  • získávání, zpracovávání, uchovávání a zpřístupňování informací o prováděných a provedených geologických pracích, jejich výsledcích a získaných geologických údajích (datech), o získané písemné a hmotné dokumentaci a o osobách působících v geologii
  • unifikovaný sběr, správa a poskytování geovědních informací laické i odborné veřejnosti
  • podpora aktivit a zlepšení prezentace ČGS
  • zajištění kompatibility se systémem informací o životním prostředí MŽP ČR

Rozvoj a využití geografických informačních systémů (GIS) se v ČGS zaměřuje především na tvorbu a rozvoj Národní geologické mapové databáze (NGMD), na tvorbu metodik k nové směrnici pro mapování v měřítku 1 : 25 000 a jejich aplikaci v praxi, na poskytování přístupu k digitálním geologickým datům v měřítkách 1 : 500 000, 1 : 50 000 a 1 : 25 000, a na produkci digitálních map. V souvislosti s nově vznikajícími projekty se rozšiřuje výzkum do oblasti multidimenzionálních dat a 3D modelování z geovědních dat.

Mapový server integrovaný v Informačním portálu ČGS, umožňuje snadný a bezplatný přístup k digitálním geologickým a tématickým mapám a některým databázím, a také sdílení mapových služeb. Současně představuje katalog metadat o mapách, aplikacích GIS a souvisejících databázích.

Informační základna informačního systému Útvaru Geofond je tvořena dokumenty - datovými zdroji, vznikajícími při projektování a realizaci geologických prací, správními a jinými rozhodnutími orgánů státní správy, údaji vzniklými při pravidelném nebo účelovém šetření, ohlášeními. Míra jejich úplnosti, zejména z datových zdrojů vznikajících v rámci geologických prací, je ovlivněna platnou legislativou. Odborným zpracováním dokumentů jsou vytvářeny specializované soubory odvozených informací (dříve ve formě evidenčních a mapových kartoték, nyní jako součásti automatizovaných databází, do kterých jsou každoročně přidávány nejen nové dokumenty, ale postupně také archivní materiály

ZDROJ: ČGS

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí