zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovensko přiznalo problémy s ochranou lesů zapsaných v UNESCO

23.06.2013
Příroda
Chráněná území
Les
Slovensko přiznalo problémy s ochranou lesů zapsaných v UNESCO

Slovensko přiznalo problémy se zajištěním ochrany své části karpatských bukových lesů, na což v tomto týdnu upozornila organizace UNESCO. Důvodem podle ministerstva životního prostředí je nesouhlas vlastníků lesních pozemků se zařazením části území do chráněné zóny. Slovenští ekologové poukázali na pokračující těžbu dřeva a mezinárodní organizaci navrhli, aby slovenskou část bukových lesů ze světového přírodního dědictví vyškrtla.
Na prestižní seznam výjimečných světových přírodních a kulturních památek zařadil výbor oblast unikátních bukových pralesů v oblasti Karpat na území Slovenska a Ukrajiny v roce 2007. Čtyři lokality jsou na území Slovenska - tři v národním parku Poloniny a jedna v Chráněné krajinné oblasti Vihorlat.

Spor ovšem propukl kvůli části slovenského území bukových lesů, kde ještě není zajištěna jejich odpovídající ochrana. "Na těchto územích navzdory několika let trvajícím jednáním dodnes chybí souhlas nestátních vlastníků i státních uživatelů lesů se zařazením části Polonin a Vihorlatu do centrální zóny lokality světového dědictví. Vzhledem k tomu, že doposud nedošlo k uspokojivému řešení této otázky, přetrvávající rozpory se dostaly až na jednání výboru světového dědictví," řekl ČTK mluvčí slovenského ministerstva životního prostředí Maroš Stano.
Ministerstvo uvedlo, že stávající problémy je třeba rychle vyřešit. Slíbilo přijetí všech opatření, aby slovenská lokalita bukových lesů mohla zůstat součástí světového přírodního dědictví.

Slovenští ekologové už několik let ovšem upozorňují na to, že ochranu zmiňované oblasti stát nedokázal zajistit. "Zhruba na polovině území se nadále těží dřevo," řekl ČTK Viliam Bartuš ze sdružení na ochranu lesů Vlk. Právě těžba dřeva a myslivost jsou podle něj tím, co bukové lesy ohrožuje. Sdružení loni dokonce vybídlo UNESCO, aby zápis slovenské části bukových lesů v seznamu přírodního dědictví vymazalo. Tuto žádost zdůvodnilo tím, že Bratislava si v tomto případě neplní závazky z příslušné úmluvy, kterou se státy zavázaly k ochraně památek zapsaných v seznamu UNESCO.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí