zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Belgie testuje nové elektrické kamiony a dodávky

15.07.2013
Ekologická auta
Belgie testuje nové elektrické kamiony a dodávky

Ilustrační obrázekVlámské konsorcium EVTecLab, které sdružuje deset podniků a výzkumných organizací, představilo první elektrický a vodíkový kamion, dodávku a městský autobus.

Vozidla byla vyvinuta v rámci pilotního projektu Vlaamse Proeftuin Elektrische Voertuigen jako odpověď na rostoucí poptávku po ekologičtější městské přepravě. V rámci projektu bylo celkem vyrobeno 20 dodávek, 2 kamiony a 4 městské autobusy vybavené poslední technologií elektrického převodu, kterou vyvinuly vlámské podniky.

Systém převodu elektřiny v těchto vozidlech bude nyní testován a adaptován s vidinou budoucí komercializace. Zvláštní pozornost je věnována spotřebě energie, stárnutí baterie a řídícím vlastnostem vozidel.

První elektrický kamion využije vlámské městečko Lommel. Bude sloužit k ekologickému transportu zboží. Údaje o užívání budou zaznamenávány a poté analyzovány do té doby, než bude funkce převodu optimalizována.

Vlámské Centrum výzkumu automobilového průmyslu Flanders´ DRIVE také převezme elektrické dodávky, které použije pro místní přepravu a bude průběžně evaluovat jejich výsledky. Zkušební provoz čeká i vodíkový autobus.

Konsorcium EVTecLab, jehož součástí jsou společnosti Bombardier, De Lijn, Emrol, E-trucks Europe, Flanders´ DRIVE, iMinds, Punch Powertrain, Triphase, Van Hool a univerzita Vrije Universiteit Brussel, investovala do pilotního projektu 4,5 milionů euro.

ZDROJ: Businessinfo.cz, zahraniční zastoupení MPO v Bruselu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí