zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Větrné turbíny hlavním bodem v nové energetické dohodě

12.07.2013
Větrná energie
Větrné turbíny hlavním bodem v nové energetické dohodě

Nizozemsko zřejmě výrazně zainvestuje do vytvoření nových parků větrných turbín na moři. Jedná se o důležitou součást tzv. Energetické dohody o přechodu na udržitelný energetický model, jehož pracovní verzi zveřejnil deník Financieele Dagblad.

Pokud smlouva získá podporu všech zúčastněných stran a vlády, mělo by vzniknout více pobřežních parků větrných turbín. Do roku 2020 by tak vznikly v nizozemské části severního moře parky větrných elektráren s kapacitou až 3 200 MW. V současnosti disponuje země dvěma parky s kapacitou dohromady 228 MW. Další dva parky o kapacitě 750 MW se připravují.

Pracovní verze dohody také zahrnuje další pobřežní plány, které by měly do roku 2023 zajistit kapacitu 1 800 MW a celkem by tak země dosáhla produkce 5 000 MW.

Plány naplňují přání ekologických organizací. Výměnou za to bude v roce 2014 zrušena daň z uhlí (130 milionů euro ročně) a energetické společnosti budou dostávat dotace na spalování biomasy spolu s uhlím v uhelných elektrárnách (až do 8 % nizozemské spotřeby energie). Energetické společnosti navíc dobrovolně zavřou pět nejstarších uhelných elektráren.

Zaměstnavatelům se tedy splnil nejdůležitější požadavek: Nizozemsko nepřijme žádné jednostranné opatření na zvýšení ceny CO2, jak se stalo minulý rok při zavedení daně z uhlí. Bylo proto také rozhodnuto, že cílové procento udržitelné energie v roce 2020 bude mezi 14 % (evropský cíl) a 16 % (cíl nizozemské vládní dohody).

Zatím je ještě nejisté, jestli si dohoda ponechá svou současnou podobu, protože upuštění od 16% cíle je politicky citlivé téma. Jednou ze změn, která již byla na konci května schválena, je zvýšení energetické daně z plynu pro malé spotřebitele. Takto získané finance budou použity právě na investice do parků větrných turbín.

Jednotlivé body energetické dohody by měly být zavedeny začátkem července, jinak vláda přijme opatření na zvýšení produkce zelené energie sama.

Zpracoval kolektiv pracovníků Zastoupení MPO pro Nizozemsko, Brusel.

ZDROJ: businessinfo.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí