Pátek, 26. dubna 2024

Neslavný konec plynovodu Nabucco. Projekt zůstane jen na papíře

Ambiciózní evropský projekt prohrává s konkurenty v zápase o plyn i zákazníky...

Neslavný konec plynovodu Nabucco. Projekt zůstane jen na papíře

Plánovaný plynovod Nabucco směřuje k neslavnému konci. Projekt pojmenovaný po známé opeře Guiseppa Verdiho byl v posledních 10 letech modlou evropských politiků snících o zmenšení energetické závislosti na Rusku. Dnes je téměř jisté, že projekt Nabucco skončí jen na papíře.

Balkánské trhy mu vezme konkurenční ruský projekt South Stream, který má už čtyřletý časový náskok. A o dodávky plynu z nových vrtů v Kaspickém moři ho nejspíše připraví skromnější, zato ekonomicky životaschopnější plynovod TAP.

Právě jemu dá nejspíše přednost ázerbájdžánská vláda, která má své rozhodnutí ohledně dodávek plynu oznámit na konci června. Šance Nabucca jsou minimální. "Už jen to, že poslední slovo u prioritního projektu Evropské unie nemá unie, ale Ázerbájdžán, ukazuje, kam se Evropa dostala," poznamenal vládní velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Za projektem Nabucco, na němž se pracovalo více než 10 let, stojí rakouské OMV, maďarský MOL a plynárenské společnosti z Rumunska, Bulharska a Turecka. Doplatil však na slábnoucí podporu z Bruselu i dvojí hru Rakušanů, Maďarů a Bulharů. Ti v posledních letech věnovali více pozornosti konkurenčnímu South Streamu.

Do výhody se tak dostalo druhé plánované potrubí TAP, jež má vést z Turecka severním Řeckem a Albánií do Itálie. Podílníky tohoto projektu jsou norský Statoil a švýcarské Axpo, k nimž se později připojil německý koncern E.ON. Podle deníku Milano Finanza se k nim plánuje přidat i největší italská energetická skupina Enel.

Oproti svému konkurentovi je TAP kratší, levnější a v minulém týdnu získal ještě jednu výhodu navíc. Ázerbájdžánský státní ropný a plynárenský koncern SOCAR totiž jako jediný uchazeč podal závaznou nabídku na odkup 66procentního podílu v provozovateli řeckých plynovodů DESFA.

Pokud se privatizaci podaří rychle dotáhnout do konce, Ázerbájdžánci budou chtít rentabilitu řeckých plynovodů podpořit. Například tím, že tam budou inkasovat platby za tranzit plynu novým potrubím vedoucím do Itálie a západního Balkánu. Podle jednatele konzultační firmy ENA Jiřího Gavora tak v ruce konsorcia TAP přibyl další trumf. Dva už má z dřívější doby.

"Výhodou projektu TAP je účast Statoilu, který je též členem konsorcia Shah Deniz. Ázerbájdžánci si nebudou chtít Rusy znepřátelit, proto vsadí na TAP, který plánům Gazpromu přímo nekonkuruje," dodává Gavor.

Autoři: David Tramba

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů