zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

26.06.2013
Obecné
Krátce - různé

Svitavy řeší starou ekologickou zátěž v místě bývalé prádelny a čistírny u autobusového nádraží.Dodatečný průzkum potvrdil kontaminaci podloží pod většinou staveb, jež se v lokalitě nacházejí. Náklady sanace se odhadují na dvě stě milionů korun. Dle místostarosty p. Čížka by je ve Svitavách mohli získat z evropské dotace:
"Sanace staré ekologické zátěže by měla spočívat v demolici stávajících budov, odtěžení, likvidaci kontaminované suti a podloží, statickém zajištění okolních budov a následné rekultivaci pozemků. V současné době na tyto přípravné práce jsme získali finanční podporu u Pardubického kraje ve výši 800 tisíc korun. Před těmito pracemi byl proveden průzkum. Ten také mimo předcházející průzkumy potvrdil území zasažené problematikou ekologické zátěže."

Od 1. června 2013 nastoupil do čela Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) nový ředitel - belgický profesor Hans Bruyninckx. Před příchodem do EEA působil Dr. Bruyninckx na univerzitě v Leuvenu. Přednášel o tématech politik životního prostředí, udržitelného rozvoje, evropských politik a mezinárodních vztahů. Ve svých výzkumech se Dr. Bruyninckx zaměřoval na politiku změny klimatu, životní prostředí, mezinárodní politiky a řízení.

Jednou ze zemí, jež byla analyzována vzhledem k potenciálu pro české podnikatele a očekávanému pozitivnímu vývoji (nárůst HDP o téměř 7 procent oproti roku 2009), je Moldavsko. Zde ke klíčovým sektorům s určitým předpokladem rozvoje patří především oblast environmentálních technologií. Moldavsko v současnosti patří k zemím čelícím znečištění způsobeným agrochemikáliemi.
Očekávají se také investice do rozvoje vodovodní a kanalizační infrastruktury, stejně jako do zařízení na efektivní čištění odpadních vod, kdy je potřeba zajistit dostupnost především ve venkovských oblastech. Přímé zahraniční investice stouply oproti roku 2010 o 38,8 procenta na 274 milionů dolarů. V jejich struktuře se začíná projevovat větší diverzifikace, stále více investic plyne například do velmi perspektivního finančního sektoru.

Z PROGRAMU SCHŮZE VLÁDY ČR, která se koná ve středu 26. června 2013 v 09:00 hod. v zasedací síni budovy Úřadu vlády, Praha 1, nábřeží E.Beneše 4
K projednání s rozpravou:
3.
Návrh, kterým se mění zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 388/1991 Sb., o Státním fondu životního prostředí České republiky, ve znění pozdějších předpisů
č.j. 518/13
Předkládá: ministr životního prostředí

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí