zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktuální výzkum CVVM: Češi kožešinám nefandí

29.06.2013
Příroda
Aktuální výzkum CVVM: Češi kožešinám nefandí

Zcela nový výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění ukazuje, že většina české populace nesouhlasí s kožešinovou módou a zabíjením zvířat za tímto účelem. Se zákazem chovu tzv. kožešinových zvířat souhlasí 68 % dotázaných.

Výzkum zaměřený převážně (ale ne pouze) na to, jak česká populace vnímá kožešinovou problematiku, proběhl v květnu 2013. Na otázky ve standardizovaném dotazníku odpovídalo 1062 respondentů. Data z výzkumu jsou reprezentativní pro obyvatele České republiky starší 15 let.

Hlavní výsledky šetření:

. Téměř 80 % respondentů soudí, že současná společnost by se bez kožešinové módy obešla. Se zabíjením zvířat pro kožešinu nesouhlasí téměř 70 % dotázaných, pro zákaz chovu
tzv. kožešinových zvířat se vyslovilo 68 % respondentů (viz graf a tabulky přiložené níže).

. Větší část české veřejnosti (hodnoty oscilují kolem 75 %) pociťuje informační deficit, pokud se jedná o životní podmínky zvířat chovaných na kožešinových farmách, v cirkusech
a v laboratořích.

. 55 % občanů České republiky by souhlasilo se zákazem testů prostředků pro domácnost na zvířatech.

"Výsledky výzkumu jsou pro nás potěšující, protože ukazují, že česká společnost rozhodně není nakloněná kožešinové módě. Z dat se dá usoudit, že kožešiny jsou chápány jako zbytečné. Důležité je pro nás také to, že téměř 70 % občanů souhlasí se zákazem chovu těchto zvířat v České republice.
O to také usilujeme v kampani s názvem Proti srsti,"
konstatuje Lucie Moravcová, předsedkyně organizace Svoboda zvířat, a dodává: "Data též ukazují, že české veřejnosti chybí informace o životě zvířat jak na kožešinových farmách, tak v laboratořích či cirkusech. To je pro ochránce zvířat samozřejmě výzva, a čeká nás tedy hodně práce."

Podrobné informace o šetření najdete na
www.svobodazvirat.cz/informacni-materialy/vyzkum-cvvm.htm, další informace o ochraně zvířat pak na www.svobodazvirat.cz.

Kontaktní osoba: Lucie Moravcová, lucie.moravcova@svobodazvirat.cz, 736 766 188.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí