zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kogenerační jednotka pro jihoafrickou huť Amplats

04.07.2013
Energie
Kogenerační jednotka pro jihoafrickou huť Amplats

Kogenerační jednotka v hodnotě 155 milionů jihoafrických randů (cca 310 mil. Kč) bude vybudována soukromým výrobcem elektřiny v Anglo Platinum (Amplats) Waterval huti v Rustenburgu. Dokončení výstavby je plánováno na červen 2014.

Společnost Eternity Power, která řídí tento projekt, je z 80 % vlastněna společností Investec Corporate and Institutional Banking (ICIB) a z 20 % developerem projektu čisté energie Vuselela Energy.

Zařízení jako první v Jižní Africe použije systém Ormat Organic Rankine Cycle (ORC), který bude využívat odpadní teplo z horké vody získané z hutního procesu pro pohon expanzní turbíny.
Investec poskytuje 105 milionů randů, zatímco dalších 30 milionů randů je financováno prostřednictvím grantu od ministerstva průmyslu a obchodu. Zbylé náklady projektu budou financovány prostřednictvím vlastního kapitálu.

Dle stanoviska ICIB bude kogenerační jednotka poskytovat čistší a levnější energii a umožní huti být částečně nezávislá na dodavatelské síti.
Hrubý instalovaný výkon jednotky bude 4,9 MW a očekává se, že bude provozována na průměrném výkonu 3,2 MW, v závislosti na dostupné tepelné zátěži. Za rok provozu má zařízení generovat okolo 20 GWh. Jedná se o průkopnickou iniciativu a očekávají se další projekty podobného typu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Johannesburgu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí