zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obama chce snížit závislost na fosilních palivech

26.06.2013
Energie
Obama chce snížit závislost na fosilních palivech

Barack Obama dnes představí podrobný plán, jak hodlá snižovat závislost Ameriky na fosilních palivech. Chystá masivní podporu pro chytré domy s nízkou spotřebou energie a chce, aby do konce desetiletí vznikly nové čisté elektrárny, jež budou vyrábět dostatek solární, větrné či jiné energie pro šest milionů domácností. Bude také uzavírat špinavé uhelné elektrárny.

Bílý dům podrobnosti Obamova plánu zveřejnil dnes v poledne středoevropského času.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

"Někdy máme dojem, že Evropa je ve snižování své závislosti na ropě, uhlí či plynu samotná. Ale ve skutečnosti Američané nebo Číňané na tom pracují také, plnou parou."

"Obamův plán sníží rodinám účty za energii a oživí americký průmysl. Čeští poslanci i ministři by se jím měli inspirovat a přijít s podobným."

Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, že Česko bude snižovat závislost na drahých fosilních palivech - krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe totiž investice do chytrých řešení, jako jsou úsporné domy a pohodlná veřejná doprava, čistá energie, snadná recyklace odpadu nebo české potraviny v obchodech.

Většina parlamentních stran - ČSSD, TOP09, Starostové a nezávislí, KSČM a Věci veřejné - už řekla, že chtějí na přípravě zákona spolupracovat. Více na www.velkavyzva.cz.


Kontakt:
Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Jiří Koželouh, telefon 723 559 495, email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí