zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Střet koncepcí české energetiky: ropná závislost vs. iČesko

27.06.2013
Energie
Střet koncepcí české energetiky:  ropná závislost vs. iČesko

Ministerstvo životního prostředí dnes oficiálně rozhodlo, že resort průmyslu a obchodu musí předložit k posouzení ekologických škod i přínosů různé varianty státní energetické koncepce [1]. Hnutí DUHA proto navrhlo, aby jedním z posuzovaných návrhů byl také plán, který bude Česko zbavovat nebezpečné závislosti na uhlí, ropě a plynu [2].

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba naopak počítá, že Česko bude nadále pokračovat ve vysoké spotřebě drahé ropy a plynu. Spotřebu uhlí koncepce sice snižuje, ale Kuba ze svého původního, loňského návrhu vyškrtal řadu konkrétních bodů, jež měly snížit plýtvání uhlím v obstarožních elektrárnách [3].

Česko utratilo minulý rok každý jeden den 263 milionů za dovoz zemního plynu a dalších 315 milionů za dovoz ropy [4].

Ministerstvo životního prostředí svůj požadavek dnes zveřejnilo ve výsledcích tzv. zjišťovacího řízení, které je prvním krokem posuzování, jaký vliv bude chystaný SEK mít na životní prostředí.

Hnutí DUHA prosazuje zákon podle úspěšného britského vzoru, který stanoví, jak se země bude zbavovat závislosti na stále dražších fosilních palivech - rok po roku, krok po kroku. Rozhýbe investice do chytrých řešení, jako jsou úsporné domy a pohodlná veřejná doprava, snadná recyklace odpadu, čistá energie nebo české potraviny v obchodech. Většina parlamentních stran - ČSSD, TOP 09, Starostové a nezávislí, LIDEM, Věci veřejné i KSČM - již oficiálně řekla, že takový zákon v principu podporuje.

Ekologické organizace také navrhly konkrétní podrobný a realistický plán, jak snížit českou spotřebu ropy a plynu na polovinu. Propočítali jej experti renomovaného Wuppertalského institutu - a využili pro to výsledky nezávislé Pačesovy komise [5]. Hnutí DUHA nyní chce, aby byl jednou z variant energetické koncepce, které MPO prověří.

Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:

"Přicházíme s propočteným plánem a účinným zákonem, který začne Česko zbavovat závislosti na dražší a dražší ropě a plynu. Martin Kuba nyní bude muset obhájit, proč je lepší, abychom za dovoz paliv dál platili horentní sumy."

"Energetická koncepce založená na snižování naší závislosti na fosilních palivech by každé rodině ušetřila tisíce korun ročně a srazila náš dovoz paliv z Ruska."

"Jde o to, jestli bude Česko dál platit za dovoz ropy a plynu, nebo se přidá k úspěšným a chytrým státům, jako je Dánsko nebo Izrael."


Kontakty:
Karel Polanecký, telefon 737 666 968, email karel.polanecky@hnutiduha.cz
Jiří Koželouh, telefon 723 559 495, email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí