zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svitavy zastavily přípravu sanace chemické čistírny

28.06.2013
Sanace, staré zátěže
Svitavy zastavily přípravu sanace chemické čistírny

Svitavy zastavily přípravy sanace staré ekologické zátěže v areálu bývalé chemické čistírny oděvů. Městu se nepodařilo dohodnout s vlastníkem areálu na ceně odkupu objektů a pozemků, které jsou kontaminací zasaženy. Novinářům to dnes řekl starosta David Šimek.

Radnice si s pomocí Pardubického kraje nechala zpracovat rizikovou analýzu. Pro vyčištění areálu by bylo nutné demolovat budovy, odtěžit a odvézt znečištěnou půdu, staticky zajistit okolní objekty a pozemky pak rekultivovat. Náklady sanace se odhadovaly na zhruba 100 milionů korun bez odkupu nemovitostí, asi 90 procent částky Svitavy chtěly získat z Operačního programu Životní prostředí.

Majitel nemovitostí za ně požadoval 14 až 15 milionů korun, Svitavy byly ochotné zaplatit podle znaleckého posudku šest milionů korun. Vyšší cenu nebylo město ochotné akceptovat. "Museli bychom spolufinancovat dotaci a další nárůst nákladů bychom z rozpočtu nebyli schopni zaplatit," uvedl Šimek.

Radnice bude stav staré zátěže sledovat, kontaminace by se měla postupně přirozenou cestou odbourávat. Podle starosty nejsou okolní pozemky a obyvatelé ohroženi.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí