zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V soutěži recyklovaných věcí zvítězilo křeslo ze starého kufru

07.07.2013
Recyklace
V soutěži recyklovaných věcí zvítězilo křeslo ze starého kufru

Skříň z vany či kufr předělaný na křeslo uspěly v soutěži Barevná hra recy-věcí, kterou uspořádal server Fler.cz a firma Balakryl. Cílem projektu, do něhož se přihlásilo 134 tvůrců, je upozornit na to, že ne vždy je nutné staré věci vyhodit, a pořídit místo nich nové.

Podle internetového hlasování, kterého se zúčastnilo kolem 5000 lidí, zvítězil projekt Kufr-křeslo Xénie Fekové. Autorka sedací nábytek vytvořila z nepoužívané dětské matrace a starého dřevěného křesla. Feková, která se soustředí na výrobu ze zbytků materiálu, získala odměnu 100.000 korun na vybavení svého ateliéru.

Druhé místo podle veřejného hlasování získala skříň vyrobená ze smaltované vany a starých dveří s původním kováním od tvůrčího dua Tromalo vududoro. Pomyslnou bronzovou příčku pak obsadila čalouněná lavice vyrobená ze staré truhly, jejíž víko posloužilo jako základ stolku, který tak s lavicí stylově ladí. Set vytvořila Lenka Širancová, která tvoří pod značkou funantik.

Mezi deset nejlepších projektů se dostal také například lustr vytvořený z hliníkové okenní žaluzie, kolotoč ze staré škodovky 120 nebo svícen vyrobený z historického šicího stroje. Recyklace se uplatňuje také v módě. Česká značka ZasPas například nabízí tašky a kabelky vyrobené převážně z bezpečnostních pásů z vyřazených vozů. Německá designérka Christine Mayerová zase navrhuje oblečení z recyklovaného textilu jako je třeba děravý pytel na mouku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí