zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

28.06.2013
Obecné
Krátce - různé

Firma KLAS OIL podepsala smlouvu na vývoz slunečnicového oleje do Číny v hodnotě 1,5 milionu eur.
Tato transakce proběhla v rámci bulharsko-čínského podnikatelského fóra, za účasti čínské společnosti China Sinopharm International Corporation. Společnost má největší podíl na trhu, v oblasti dovozu rostlinných olejů v Číně.
Podrobná diskuse o nových prodejích slunečnicového oleje se bude konat na mezinárodní konferenci "Black Sea Oil Trade-2013- nové trhy, nové strategie ", dne 18. září 2013.

Turecko plánuje zřídit 3500-megawattovou tepelnou elektrárnu v západní provincii Afyon, která disponuje 950 miliony tun hnědého uhlí, řekl v pondělí ministr pro energetiku Taner Yildiz a dodal, že zde bude investováno 5 miliard USD. "Naším cílem je vybudovat tepelnou elektrárnu v hodnotě 5 miliard USD, který bude mít 3500 MW výkonu. To znamená pracovní místa pro 6000 nebo 7000 pracovníků na stavbě závodu a později v těžebním odvětví, " prohlásil také Yildiz.

Jak oznámil britský ministr energetiky Michael Fallon, britská vláda vytvořila novou investiční organizaci Offshore Wind Investment Organisation (OWIO) s cílem zvýšit příchozí investice a stimulovat pracovní pozice ve Velké Británii. Větrné elektrárny, zvláště pobřežní větrné farmy, jsou pro Británii velmi úspěšným sektorem, a proto se na ně nyní hodlá zaměřit aktivněji.
V současnosti jsou britské pobřežní větrné elektrárny s kapacitou 3,321 GW, což je více než zbytek světa dohromady, schopny dodávat energii do více než dvou milionů domovů v zemi. Vláda předpokládá, že v letech 2020/2021 by pobřežní větrný průmysl mohl do ekonomiky přinést až 7 miliard liber a více než 30,000 ekvivalentních pracovních míst na plný úvazek.

Americký prezident Barack Obama včera v projevu na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu představil rozsáhlý plán boje proti klimatickým změnám, jehož pilířem je omezení emisí oxidu uhličitého z uhelných elektráren a podpora obnovitelných energetických zdrojů. Prezident chce navzdory odporu republikánů vůbec poprvé zavést emisní limity závazné pro elektrárny na celém území státu. Splní tak slib z volební kampaně, který podle názoru amerických ekologů dlouhou dobu opomíjel. Podle nich mají uhelné elektrárny na svědomí 40 procent celkových emisí oxidu uhličitého a třetinu všech skleníkových plynů vypouštěných v USA do ovzduší.

Představitelé členských zemí Evropské unie, Evropského parlamentu a Evropské komise se v noci na dnešek dohodli na kompromisu ohledně přísnějších pravidel pro automobilové emise oxidu uhličitého, která mají začít platit od roku 2020.
Podle dohody by průměrné emise u nových automobilů měly do té doby klesnout na 95 gramů za kilometr ze současných zhruba 132 gramů. Dohodu ještě musí oficiálně schválit členské země, píše agentura Reuters.
Podle Irska, které nyní EU předsedá, zajišťuje kompromis rovnováhu mezi ekologickými a ekonomickými faktory. "Tato dohoda je jasným vítězstvím pro ovzduší, spotřebitele, inovace i pracovní místa a je dalším významným krokem ke konkurenceschopné ekonomice s nízkými emisemi," uvedl irský ministr životního prostředí Phil Hogan.
Ekologičtí aktivisté dohodu přivítali a označili za krok správným směrem. "Pokud se politici zaměří na dlouhodobé přínosy automobilů s nižší spotřebou místo na krátkodobé zájmy některých automobilek, může to vést ke zlepšením pro řidiče, trh práce i ekonomiku EU," uvedl Greg Archer z ekologické skupiny Transport & Environment.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí