zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Efektivita koncentrovaná v Crystalu

24.06.2013
Urbánní ekologie
Efektivita koncentrovaná v Crystalu

Londýn je město doslova nabité architektonickými skvosty, a to jak těmi z dávné historie, tak těmi nejmodernějšími. Koncem září letošního roku se veřejnosti otevřela další budova, jež výrazně vystupuje z šedi průměru nejen díky svému odvážnému architektonickému řešení, ale i vzhledem k použitým technologiím a nadstandardnímu pojetí ekologických aspektů. Řeč je o budově s názvem Crystal, kterou vybudovala společnost Siemens jako své centrum pro udržitelný rozvoj moderních měst.

Výstavba komplexu ve tvaru krystalu, který lze bez nadsázky označit jako jednu z "nejzelenějších" staveb na světě, trvala jeden a půl roku a společnost Siemens do projektu investovala zhruba 35 miliónů eur. V objektu, který navrhla mezinárodní architektonická kancelář Wilkinson Eyre Architects, se nachází konferenční centrum s kapacitou 270 míst a také největší světová výstava věnovaná trvale udržitelnému rozvoji městských aglomerací.

Vnější plášť budovy s množstvím ostrých hran a hrotů není pouze designovým prvkem, ale také jedním ze strůjců energetické efektivity budovy. Je totiž navržen tak, aby byly vnitřní prostory, stejně jako fotovoltaické panely a solární kolektory maximálně osvětleny denním světlem. Ty části budovy, kde je vysoká intenzita slunečního světla nežádoucí, jsou naopak efektivně stíněny.

Interaktivní výstava na ploše 2000 m2 představuje nejmodernější způsoby uspořádání městské infrastruktury a pokročilé technologie v oblasti integrované dopravy, technologie budov, dodávky energií a vody a dostupnosti zdravotní péče. Cílem je ukázat návštěvníkům městskou infrastrukturu blízké budoucnosti, která pomáhá zvyšovat kvalitu života ve městech a současně je maximálně ohleduplná vůči životnímu prostředí.

Účelné využívání obnovitelných zdrojů

Jedním z vystavených exponátů by mohl být samotný Crystal, protože budova o rozloze přes 6300 m2 je vzorem v oblasti hospodaření s energií. Oproti srovnatelným kancelářským komplexům totiž spotřebovává o 50 % méně energie a produkuje o 65 % méně oxidu uhličitého. Výjimečných výsledků v oblasti energetické efektivity bylo dosaženo zejména díky inteligentní správě tepelného a vodního hospodářství. Energie potřebná na vytápění, chlazení a ohřev vody pochází z obnovitelných zdrojů. O výrobu části elektrické energie se stará fotovoltaický systém umístěný na střeše, solární kolektory a geotermální tepelná čerpadla ohřívají vodu pro topný systém, sociální zařízení a kuchyně. I takto získané teplo je ovšem nutné využívat účelně, každá místnost je proto vybavena senzory, jež detekují počet lidí v daném prostoru a automaticky podle něj nastavují intenzitu vytápění a ventilace.

Zdání klame. I přes futuristický vzhled a tmavou barvu je Crystal jednou z "nejzelenějších" budov na světě. Budova je navržena s ohledem na efektivní provoz, v úvahu se však brala i výstavba objektu a jeho případná demontáž. Tvůrci se u všech prvků snažili minimalizovat množství použitého materiálu, velká část budovy je navíc recyklovatelná.

V Crystalu nepřijde nazmar ani kapka vody. Značnou část používané životodárné tekutiny totiž představuje upravená dešťová voda, která se shromažďuje v podzemní nádrži. Sbírá se i voda odpadní, jež se čistí a znovu využívá, například na splachování či zavlažování zeleně.

Úspornost a recyklace

Skleněná fasáda budovy evokuje podobu černého krystalu, jehož rozličné plochy jsou vůči sobě nasměrovány tak, aby se do budovy dostalo maximální množství denního světla a současně bylo zamezeno jeho přístupu do těch částí interiéru, kde je nežádoucí. Inteligentní osvětlovací technologie značky Osram se starají o ideální světelné podmínky a v případě potřeby aktivují zdroje umělého světla. Architekti a technici navrhli řadu součástek a prvků v Crystalu tak, aby se při jejich výrobě spotřebovalo co nejméně materiálu a byly recyklovatelné.

Díky použitým technologiím je Crystal, jež se nachází v historických Royal Victoria Docks ve čtvrti Newham, jednou z energeticky nejefektivnějších staveb světa. Cílem společnosti Siemens je získat pro objekt nejvyšší ocenění podle uznávaných mezinárodních certifikačních kritérií pro energeticky úsporné budovy. Crystal by se tak stal první budovou, která je držitelem ocenění "Outstanding" podle standardu BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) a ocenění "Platinum" podle certifikace LEED (Leadership in Energy & Environmental Design).

Foto na:

https://www.cee.siemens.com/web/cz/cz/corporate/portal/home/o_nas/inovace/Pages/efektivita-crystal.aspx

ZDROJ:https://www.cee.siemens.com

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí