zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

S rorýsem se na pražských sídlištích počítá!

14.07.2013
Příroda
Urbánní ekologie
S rorýsem se na pražských sídlištích počítá!

Od roku 2004, kdy se rorýs obecný stal Ptákem roku, usiluje Česká společnost ornitologická o zajištění jeho funkční ochrany. V roce 2008 pak v Praze odstartovala série projektů, zaměřených na praktickou ochranu hnízdišť rorýsů především na panelové zástavbě. Pro dosažení tohoto cíle se uskutečnila celá řada aktivit - semináře, školení, kampaně pro veřejnost, spolupráce s experty ve stavebnictví i se školami a širokou veřejností, sběr dat o hnízdištích rorýsů a mnohé další.

Po šesti letech soustavného úsilí jsou výsledky dlouholetého úsilí doslova viditelné. V podstřeší revitalizovaných panelových domů vystupují z fasády stovky speciálních hnízdních budek, v atikách dalších jsou zase k vidění upravené plastové mřížky, případně šikmo seříznuté plastové trubky, které rorýsům usnadňují přístup do hnízd.

K významnému posunu však došlo především v myšlení a informovanosti odborné i široké veřejnosti. Ačkoli patří rorýs mezi tzv. zvláště chráněné druhy, do stavební praxe se jeho zákonná ochrana dlouho nepromítala, běžně se zateplovalo během hnízdění rorýsů a nezřídka docházelo k zazdění mláďat i dospělých ptáků. Lidé se také obávali znečištění nových fasád trusem a poškozování zateplených stěn. Po ujištění, že v tomto směru jsou rorýsi bezproblémoví, se míra tolerance obyvatel pražských sídlišť žít s rorýsem pod jednou střechou zvýšila.

"Velmi důležitá a oboustranně přínosná je spolupráce s pražským magistrátem i jednotlivými městskými částmi" říká Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické, který rorýsí projekty koordinuje. Účinným nástrojem při ochraně rorýsích hnízdišť se stalo Nařízení hlavního města Prahy č. 18/2009. "Podobně důležitou roli hrají i stavební firmy, které nejenom rekonstruují a staví, ale také přispívají k šíření relevantních informací mezi širokou veřejnost - investory stavebních prací", dodává Viktora. Některé z nich převzaly návody a postupy ze specializovaných webových stránek rorysi.cz pro své firemní manuály.

Souběžně s prosazováním zákonné ochrany vznikají, pod dohledem expertů ve stavebnictví, také technická opatření na ochranu rorýsích hnízd - specializované budky, úpravy dutin, prostupy zateplením, boxy, vkládané do podstřešních dutin. Vše se řídí několika základními kritérii - opatření musejí vyhovovat rorýsům a zároveň nesmí být časově ani technicky náročná, resp. drahá.

Jeden problém však přetrvává - stavební zákon jednoznačně neukládá stavebníkům povinnost žádat o stavební povolení při něktrých stavebních úpravách, např. zateplení. Úřady se pak o stavbě nedozví a nemohou tím pádem odpovídajícím způsobem reagovat. Tuto překážku se postupně daří překonávat tak, že jednotlivé stavební úřady v rámci své územní působnosti vydávají přijímají obecná opatření závazné povahy.

Pražská sídliště se postupně vymaňují z dřívější šedi. Mnohá z nich se pyšní vzrostlou zelení, zateplené fasády hýří barvami, přibývá dětských hřišť i další vybavenost. Zkrátka - stávají se dobrými adresami. Věříme, že stejně dobrou adresou zůstanou i pro rorýse a další ptáky, kteří se s lidmi - a lidé s nimi - po tisíce let učí žít.

Více informací: Lukáš Viktora, e-mail: viktora@birdlife.cz. tel.: 274 866 700

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí