Pátek, 19. dubna 2024

Třetině solárníků hrozí milionové pokuty

Třetině solárníků hrozí milionové pokuty

Do povinné recyklace panelů se přihlásily pouze dvě třetiny majitelů solárních elektráren.

Povinnost uzavřít do konce června smlouvu o zpětném odběru solár-ních panelů zatím splnily jen dvě třetiny z 22 tisíc majitelů slunečních elektráren. Vyplývá to z ankety týdeníku Ekonom mezi provozovateli kolektivních systémů, jež recyklaci panelů zajišťují. Ti, kteří smlouvu nepodepsali, se vystavují riziku vysokých pokut, jež mohou dosáhnout až 50milionové výše.

Jak ukazují první výsledky, mezi nejúspěšnější kolektivní systémy pro odběr vysloužilých solárních panelů patří Asekol Solar a REsolar. Skupina Asekol, která patří mezi nejsilnější hráče v recyklačním byznysu, má "pod smlouvou" solární panely o výkonu 562 megawattů. Systém REsolar, za kterým stojí velcí majitelé fotovoltaických elektráren v Česku, zpětně odebere panely o výkonu 543 megawattů. Celkem tak tyto dvě firmy ovládly 53 procent trhu.

Firmy Retela a REMA PV Systém byly úspěšné hlavně při podepisování smluv s majiteli menších instalací na střechách. "Nyní v pytlích přicházejí podepsané smlouvy, které třídíme a kontrolujeme. Chybovost zapisovaných údajů je značná," poznamenal jednatel firmy Retela Jaroslav Vladík.

Mnohé z kolektivních systémů vycházejí opozdilcům vstříc. Stále uzavírají smlouvy s datem 30. června. Právě to je poslední termín, ke kterému měli majitelé solárních elektráren smlouvu uzavřít.

Podmínky určuje vyhláška ministerstva životního prostředí, která vznikla doslova na poslední chvíli. Ve sbírce zákonů vyšla až 28. června. Minimální částka, kterou musejí majitelé panelů uhradit, se několikrát změnila, nakonec se ve vyhlášce objevila sazba 8,50 koruny za kilogram.

Jenže ani to není konečná částka. "Ministerstvo životního prostředí k ní vymyslelo ještě nesmyslný přepočítávací koeficient mezi výkonem a váhou panelu, který tu částku v praxi zvyšuje na 11,70 koruny za kilogram," upozornil jednatel firmy REsolar Marek Lang.

AUTOR: David Tramba

Zdroj:EKONOM
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů