zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropa si stále neví rady s emisními povolenkami

16.07.2013
Ovzduší
Evropa si stále neví rady s emisními povolenkami

Emisní povolenky zůstávají citlivým tématem. Z dosavadních rozhodnutí a navrhovaných opatření je patrné, že si s nimi evropští politici stále příliš nevědí rady.

V polovině dubna Evropský parlament nejprve zamítl návrh dočasného stažení 900 milionů emisních povolenek z trhu, aby pak následně o necelé dva měsíce později prakticky totožný návrh podpořil. O tom, že musí přijít nějaký zásah do evropského systému s emisemi, se přitom hovoří již minimálně rok a půl.

Nakonec bylo v minulém týdnu schváleno polovičaté řešení, které podle mého názoru těžko vyřeší současný přebytek emisních povolenek na trhu. Ten se podle odhadů pohybuje okolo dvou miliard kusů. Systém obchodování s povolenkami byl vytvořen ještě v časech konjunktury, tedy v době, kdy se snáze prosazují různá, mnohdy nákladově náročná ekologická opatření mající za cíl snižovat emise skleníkových plynů.

V době recese však chuť prosazovat razantnější ekologické zásahy klesá, což je názorně vidět i na rozhodování o osudu emisních povolenek.

Domnívám se, že za současné recese by bylo nesmyslné prosazovat nějaký radikálnější zásah do systému obchodování s emisemi, který by následně přes vyšší ceny povolenek a elektřiny dále nákladově zatěžoval již tak těžce zkoušený evropský průmysl.

Jan Raška
analytik Fio banka

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí