zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Duhovky: Uhlí zkracuje život v Číně i v Česku

21.07.2013
Obecné
Duhovky: Uhlí zkracuje život v Číně i v Česku
  1. ZDRAVÍ: Uhlí zkracuje život v Číně i v Česku
  2. ROPA: Jako obvykle zdražuje
  3. DOVOLENÁ: Vlakem do Chorvatska
  4. NOVINKA: S mobilem pro místní jídlo

ZDRAVÍ
Uhlí zkracuje život v Číně i v Česku

Pět a půl roku. O tolik kratší dobu žijí lidé v severní Číně oproti té jižní. Může za to enormní znečištění ze spalování uhlí. Ale i v Česku uhlí ničí zdraví. Naše obstarožní elektrárny způsobí bezmála 1700 předčasných úmrtí ročně. Přitom stále lámeme rekordy ve vývozu elektřiny. Je to výhodné pro fosilní barony z ČEZu a těžařského Czech Coalu.
Chcete znát další zajímavá čísla o fosilních palivech? Sledujte nový seriál Hnutí DUHA "Číslo týdne": www.cislotydne.cz

ROPA
Jako obvykle zdražuje

Od konce června opět stoupají ceny ropy. V Evropě zdražila o 8 dolarů za barel. V USA dokonce o 12 dolarů.

Česko těmito výkyvy trpí. A nemůže cenu ropy nijak ovlivnit. Může se však začít silné závislosti zbavovat. Udělají to naši politici? Většina stran už udělala první krok. ČSSD, TOP 09, Starostové a nezávislí, LIDEM, Věci veřejné i KSČM - ti všichni již oficiálně řekli, že podporují myšlenku zákona dle Velké výzvy.
Nyní probíhají jednání o paragrafech zákona. Při té příležitosti můžete stranickým lídrům připomenout, že zákon je opravdu potřeba: www.velkavyzva.cz/pomozte-dopisem.

DOVOLENÁ
Vlakem do Chorvatska

Už jste přemýšleli, že byste se vydali do Chorvatska vlakem? Nebo se bojíte, že jde o další drahou (zelenou) srandu. Ne tak docela.
Vezměme si například cestu do přímořského města Zadar. Čtyřčlennou rodinu s dětmi ve věku 8 a 5 let bude stát vlakem (a poté v Chorvatsku místním autobusem) cesta 9 500 Kč. Autem - se započtením dálničních poplatků a opotřebení vozidla - to vyjde na 10 500 Kč.
Vlakem pojedete déle a budete se muset rozmyslet co vše vzít s sebou. Ale budete mít větší pohodlí a třeba čas naučit se základní chorvatské fráze. Nebo se zastavit na den v chorvatské metropoli Záhřeb.
A teď si představte, že ropa bude ještě dražší a vlaky ještě rychlejší. To bude ještě větší výzva.

Podrobnější kalkulaci najdete na webu velkavyzva.cz

NOVINKA
Pro místní jídlo s mobilem

Máte rádi jídlo z blízka - čerstvé, zdravé a chutné? Připravili jsme praktického pomocníka, který vám je spolehlivě najde. Stačí mít u sebe chytrý telefon se systémem Android a nainstalovanou naši aplikaci Adresář farmářů. Po vyhledání vaší aktuální polohy se vám na mapě zobrazí všichni nejbližší bioprodejci. Mobilní aplikace je napojena na databázi s více než třemi sty pravidelně aktualizovanými kontakty na farmáře a prodejny z celého Česka.

Aplikaci najdete na play.google.com/store/apps/details?id=cz.hnutiduha.bioadresar

Co můžete udělat vy?
  • Přidejte se a přesvědčujte politiky a političky o výhodách moderních zelených řešeních spolu s námi. Bude vás to stát jen chvíli vašeho času a opravdu to pomůže. Napište dopis poslanci či poslankyni: http://www.velkavyzva.cz/pomozte-dopisem
  • Informujte o iniciativě své přátele a známé. Ať se připojí také.
  • Napište si o informační materiály zdarma a distribuujte je ve svém okolí.
  • Objednejte si v internetovém obchodě ekologicky šetrné tričko či tašku Velké výzvy a podpořte práci Hnutí DUHA - obchod.hnutiduha.cz
Naše práce je možná pouze díky drobným darům lidí, jako jste vy. Přidejte se a společně budeme úspěšní - hnutiduha.cz/podpora

Více na stránkách www.velkavyzva.cz.
Zdraví Vás tým Velké výzvy
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí