zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nerostné suroviny Běloruska

31.08.2013
Geologie
Nerostné suroviny Běloruska

V Bělorusku bylo zjištěno více než 10 tis. různých nalezišť užitkových nerostů, přičemž k nejdůležitějším surovinám patří tzv. palivo-energetické zdroje (ropa, doprovodný plyn, rašelina, hnědé uhlí a hořlavá břidlice), dále draselná a kamenná sůl, různé nerosty k výrobě stavebních materiálů (stavební a obkladový kámen, suroviny na výrobu cementu a vápna, stavební a sklářské písky, štěrkopískový materiál, různé druhy hlíny), sladká a minerální voda.

Úvod

Byly objeveny také naleziště železné rudy, sádry, vzácných kovů, fosforitů nebo hlinitanových surovin. Veškerá těžba probíhá povrchovým způsobem, mimo těžby draselných solí, ropy a plynu.

Většinu nerostných surovin v současné době Bělorusko importuje. S cílem zabezpečit své potřeby a současně eliminovat svou přílišnou surovinovou závislost na vnějších partnerech bude pro nadcházející pětileté období stále aktuálnější záměna dovozu, tedy průmyslové osvojení si nových nalezišť (budování těžebních a zpracovatelských závodů), hledání a průzkum nových lokalit užitkových nerostů.

Zatímco v letech 2006-2010 bylo na geologický průzkum z republikového rozpočtu vyčleněno 275,8 mld. BYR (92,1 mil. USD), v letech 2011-2015 to má být již 549,2 mld. BYR (183,5 mil. USD). Kromě toho se počítá s dalšími 639,8 mld. BYR (213,7 mil. USD) z rozpočtu uživatelů surovin na detailnější průzkum nalezišť. Výsledkem by měl být přírůstek zásob surovin k roku 2015.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí