zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Těžba surovin ve Velké Británii

06.08.2013
Těžba surovin ve Velké Británii

Těžba surovin zaměstnává 380 000 osob. Velká Británie je čtvrtým největším producentem zemního plynu a 15. největším producentem ropy na světě. Suroviny se těží především v Severním moři, v menší míře také v Irském moři západně od Anglie. Hlavními producenty jsou firmy BP, Shell a Maersk. Objem těžby ropy v britských teritoriálních vodách během deseti let poklesl téměř na polovinu ze 150,2 milionů tun v roce 1999 na 78,6 milionů tun v roce 2008. Rozsah těžby byl i v následujících letech nadále utlumován, nicméně v roce 2010 bylo otevřeno několik menších ropných vrtů. Dle původních odhadů předpokládajících, že v roce 2015 dojde v těchto lokalitách k vytěžení většiny komerčně dostupné ropy, nové expertní posudky konstatují, že i v dalších letech bude objem těžby ropy činit alespoň 40 milionů tun ročně. UK je stále největším producentem ropy v EU, přesto je však jejím čistým dovozcem.

Na pozici největšího evropského producenta zemního plynu byla Velká Británie v roce 2008 vystřídána Nizozemskem, což je dáváno do přímé spojitosti s dlouhodobým poklesem těžby z důvodu tenčících se zásob zemního plynu na britském kontinentálním šelfu. I přes významné těžební kapacity je však UK stále čistým dovozcem zemního plynu. Zemní plyn dováží především z Norska (okolo tří čtvrtin importu plynu), zbytek z Belgie a Nizozemska nebo v podobě LNG. V případě pozastavení dodávek má UK zásoby zemního plynu pouze na 15 dní. Tato limitovaná skladovací kapacita má také za následek, že v letních měsících musí UK především vyvážet, a to i v případě nižších cen. Naopak v zimním období mají britští distributoři plynu potíže s plněním poptávky a musí bez ohledu na (zpravidla vyšší) ceny navyšovat dodávky zemního plynu ze zahraničí. Těžba zemního plynu vykazuje podobný vývoj jako těžba ropy - svého vrcholu dosáhla v roce 2000 a od té doby klesá. Očekává se, že do roku 2015 bude vytěžena většina komerčně dostupného plynu. V rámci EU-27 se UK podílí na těžbě zemního plynu 34 procenty.

Pokud jde o uhlí, v současnosti je v Anglii v provozu šest hlavních uhelných dolů: Wellbeck, Daw Mill, Kellingley a Thoresby (provoz zabezpečuje společnost UK Coal PLC), Hatfield (provozována společností Powerfuel Mining Ltd) a Maltby (provozována společností Hargreaves Group). UK Coal PLC vlastní další, zatím nevyužívaný uhelný důl Harworth. Ve Walesu jsou v provozu dva středně velké hloubkové uhelné doly: Aberpergwm (provozuje společnost Energybuild Mining Ltd), Unity (Unity Mining Ltd.) a dva menší v Eckingtonu a v Hay Royds. Samosprávy Walesu a Skotska povrchovou těžbu omezují (resp. omezují vydávání povolení k těžbě v nových lokalitách). Podrobný přehled těžby uhlí v UK je ke stažení na stránkáchThe Coal Authority.

ZDROJ: Businessinfo.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí