zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Japonci podali stížnost na ruské recyklační poplatky

29.07.2013
Doprava
Odpady
Japonci podali stížnost na ruské recyklační poplatky

Japonsko následuje Evropskou unii a podalo u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na Rusko kvůli zavedení recyklačních poplatků u dovozu aut.

Recyklační poplatek na automobily zavedlo Rusko devět dní poté, co se stalo členem Světové obchodní organizace. Z poplatku se mají hradit budoucí náklady na recyklaci vozu, je to tedy jakási "zelená daň". Ruské úřady ale poplatek vybírají jen při dovozu aut. Domácí výrobci tuto povinnost nemají, stejně jako výrobci z Běloruska a Kazachstánu, s nimiž má Rusko celní unii. EU ve své stížnosti uvedla, že tento poplatek je tak ve skutečnosti dovozní daní.

Rusko se stalo členem WTO zhruba před rokem. Snížení dovozních cel na auta bylo jedním z hlavních problematických bodů při vyjednávání Ruska o připojení k WTO. Nakonec Moskva s omezením dovozních cel souhlasila. EU ale ve své stížnosti upozornila, že recyklační poplatek prakticky clo nahradil.

Evropská unie oznámila zahájení vůbec prvního obchodního sporu s Ruskem u WTO na počátku měsíce. Rusko má nyní na vyřešení stížnosti 60 dní. Pokud se mu to nepodaří, mohou stěžovatelé požádat WTO o rozhodnutí. Jeho výsledkem může být, že WTO donutí Moskvu ke změně pravidla nebo bude muset Rusko zaplatit sankci.

Rusko je druhým největším automobilovým trhem v Evropě a experti předpokládají, že ještě během tohoto desetiletí vystřídá Německo na pozici evropské jedničky.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí