zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak může nová vláda efektivně využít evropské fondy?

30.07.2013
Ekologické stavění, bydlení
Jak může nová vláda efektivně využít evropské fondy?

Současná vláda, nezávisle na délce svého mandátu, musí pokročit s přípravou čerpání evropských fondů po roce 2014. Šance pro budovy připomíná, že na úspory energie v budovách lze efektivně využít 75 miliard korun. Tyto prostředky pomohou ekonomice, malému a střednímu podnikání a dostanou se rovnou ke konkrétním institucím a lidem. Nehrozí tedy, že skončí v pochybných projektech.

Investice do úspor v budovách v rámci Operačního programu Životní prostředí patřily mezi nejúspěšnější již ve stávajícím období. Původní alokace se několikrát navyšovala a nakonec se jen na renovace veřejných budov (celkem 3 500 objektů) vyčerpalo 14 miliard korun. Na řadu žadatelů z řad škol, nemocnic či úřadů se přesto nedostalo.Šance pro budovy proto po vládě požaduje, aby tuto oblast považovala za svou prioritu a zajistila pro ni v operačních programech kvalitní podmínky, jednoduchou administrativu a dostatečnou alokaci.

Nyní by se vláda měla zaměřit na následující kroky:

. Zajistit podporu úspor energie z evropských fondů pro veřejné budovy, ale také pro bytové domy. Jejich podporu nové návrhy evropských Nařízení umožňují, ba dokonce podporují. Podpora renovací veřejných budov pak pomůže Česku s implementací směrnice o energetické účinnosti[1].

. Zajistit podporu také novostavbám ve vysokém energetickém standardu, což Česku pomůže splnit požadavky směrnice o energetické náročnosti budov.

. Zajistit přehlednou strukturu operačních programů, které budou podporu úsporám energie v budovách obsahovat. Pokud těchto programů bude více, podmínky a způsob administrace by měly být stejné[2].

. Zajistit dostatečné financování. Na programy podporující úspory energie v budovách lze v sedmiletém programovém období efektivně vynaložit 75 miliard korun.

. Nepodpořit návrh bývalého ministra Kuby předložený poslanci ODS Dědičem a Bauerem, který by umožnil náhradu průkazů energetické náročnosti budov fakturami za energie. Průkazy jsou závaznou předběžnou podmínkou (tzv. ex-ante kondicionalitou) pro čerpání evropských peněz pro oblast energetické účinnosti.

. Vláda musí zajistit dočerpání prostředků ze stávajících operačních programůa podpořit přesun nevyčerpaných peněz v Operačním programu Životní prostředí na podporu úspor energie ve veřejných budovách, jako jsou školy, školky, nemocnice nebo třeba obecní úřady. Je třeba spěchat, programové období končí již v tomto roce. Nevyčerpaných téměř 9 miliard korun lze efektivně a rychle proinvestovat již v příští stavební sezóně.

Programy na podporu úspor energie v budovách patří mezi chytré investice. Nejen že se státu vrátí na daňových výnosech, sociálním pojištění a nevyplacených dávkách v nezaměstnanosti, ale díky vysokému podílu domácí práce a výrobků silně podpoří ekonomický růst[3].

Stabilní podpora ze strany státu je také důležitá pro předvídatelnost podnikatelského prostředí ve stavebnictví i strategické plánování investic.

Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance podporující energeticky úsporné stavebnictví, říká:

"Podpora energetických úspor v budovách patřila v tomto programovém období k nejúspěšněji čerpaným prostředkům z evropských fondů. Renovacemi prošla řada škol, nemocnic nebo obecních úřadů. Ne na všechny se ale dostalo. Vláda by měla proto zajistit dostatek prostředků na renovaci veřejných budov i v následujících letech a plně využít nové možnosti zafinancovat z evropských fondů i energeticky úsporné renovace bytových domů."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí