zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé mohou pomáhat přírodě s Hnutím DUHA

29.07.2013
Příroda
Les
Lidé mohou pomáhat přírodě s Hnutím DUHA

Dnes začíná stý Týden pro les. Dobrovolníci odpracovali již 50 000 hodin pro zdravé lesy a krajinu...

Tři týdenní pracovní akce pro dobrovolníky, kteří chtějí pomoci s obnovou zdravých lesů a zeleně v krajině, pořádá letos Hnutí DUHA v Moravskoslezkém a Olomouckém kraji. První z nich začíná dnes v Beskydech. Další akce proběhnou na Králickém Sněžníku a v Jeseníkách.

Během dosavadních 15 ročníků se uskutečnilo již 99 Týdnů pro les, během nichž 1 377 dobrovolníků odpracovalo 49 572 hodin a mj. vysadilo více než dvě stě tisíc stromů. Hranice 50 000 hodin ve prospěch zdravých lesů bude pravděpodobně překročena již tento týden.

Lidé budou pomáhat s ochranou stromků před spasením zvěří, pečovat o remízky a meze ve volné krajině a likvidovat nepůvodní rostliny, které vytlačují naše původní druhy (např. netýkavku žláznatou). Součástí každé akce jsou i zajímavé večerní přednášky a také exkurze s odborným výkladem. Zájemci o účast se mohou hlásit on-line na www.hnutiduha.cz.

Týdny pro les pořádá Hnutí DUHA v rámci své práce na ochraně a obnově zdravých lesů a krajiny. Ta pak bude např. více snižovat teplotní výkyvy či lépe zachycovat dešťovou vodu, a tím snižovat sílu a velikost povodní.

Ekologická organizace také prosazuje reformu lesního zákona, která zajistí zdravější hospodaření v lesích. Bude vyžadovat větší výsadbu listnáčů či smíšených porostů a kácení malých skupin stromů namísto plošné, holosečné těžby.

Letošní Týdny pro les a divočinu se konají díky podpoře ministerstva školství, programu švýcarsko-české spolupráce a dárců Hnutí DUHA.

Eliška Kvitová z Hnutí DUHA řekla:

"Přijet na Týdny pro les může kdokoli, kdo chce prožít zajímavý a užitečný týden v lese - pomoci přírodě vlastníma rukama, provětrat si plíce, potkat zajímavé lidi a něco nového se dozvědět. Součástí programu je vždy také celodenní odborná exkurze. Během předchozích patnácti ročníků už bezmála 1 400 účastníků odpracovalo na padesát tisíc dobrovolnických hodin a vysázelo přes dvě stě tisíc stromů."


Kontakty:

Eliška Kvitová, koordinátorka ŠOI, 608 283 530, email eliska.kvitova@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz,

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí