zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanci navrhli výměnu emisních stropů i pro menší výrobce

30.07.2013
Energie
Ovzduší
Poslanci navrhli výměnu emisních stropů i pro menší výrobce

Vzájemná výměna emisních stropů by se mohla do budoucna týkat i menších výrobců elektřiny a tepla, kteří provozují jen jeden zdroj emisí. Navrhli to poslanci ze čtyř parlamentních stran v rámci novely zákona o ochraně ovzduší. Chtějí tak odstranit diskriminaci menších provozovatelů vůči větším, neboť stávající zákon umožňuje přesouvání emisních stropů pouze mezi stacionárními zdroji jednoho provozovatele.

"Omezení možnosti výměny části emisních stropů pouze na zdroje jednoho provozovatele jde nad rámec požadavků evropské legislativy," tvrdí autoři novely v čele s Václavem Menclem (ODS). Poukazují na to, že velcí provozovatelé si tak mohou rozložit investice do snižování emisí, zatímco menší tuto možnost nemají, což jim prý zbytečně zvyšuje náklady bez efektu pro životní prostředí.

Novela se týká tepláren a elektráren, jejichž provozovatelé se přihlásili do přechodného národního plánu snižování emisí. O zařazení do tohoto plánu loni požádalo 41 společností, které provozovaly 100 spalovacích stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší.

Přesouvání emisních stropů nebude podle tvůrců novely možné do oblastí, kde jsou překračovány imisní limity, ale spíše je z nich může odvést. "Návrh tak může přispět ke snížení emisí v nejhůře postižených oblastech," uvedli autoři novely z řad ODS, ČSSD, TOP 09 a KSČM. Jejich návrh před sněmovním projednáváním dostala k posouzení vláda.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí