zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Již druhou sezónu hlídají Šumavu cyklohlídky

04.08.2013
Chráněná území
Již druhou sezónu hlídají Šumavu cyklohlídky

Turisty, kteří tráví dovolenou na území Národního parku Šumava, hlídají společné cyklohlídky Policie ČR a Informační a strážní služby Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Turisty přímo v terénu informují o všem potřebném, dohlíží na dodržování pravidel ochrany přírody. V případě potřeby zachraňují životy

Informují turisty a radí jim, která místa na území Národního parku Šumava navštívit, hlídají, aby nevstupovali do území, kde je z důvodu ochrany přírody zakázaný vstup a v případě potřeby zachraňují životy - již druhou letní sezónu projíždí Šumavou cyklohlídky složené z pracovníků Informační a strážní služby Správy Národního parku Šumava a Policie ČR.

Během prázdnin řeší i desítky případů - většinou se jedná o zakázané vstupy. Díky nim se ale podařilo loni zachránit i čtyřletého chlapce a sedmaosmdesátiletého seniora.

"Chlapec se ztratil při sběru borůvek nedaleko Bučiny na Kvildsku. Vzhledem k jeho věku bylo obrovským štěstím, že byl šťastnou náhodou nalezený takhle rychle. Bylo to hlavně díky tomu, že cyklohlídky operují přímo v terénu," popisuje Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava, který má Informační a strážní službu na starosti.

Společné cyklohlídky brázdí Šumavou od začátku letošních prázdnin. Jednou nebo dvakrát týdně vyráží na trasu dlouhou zhruba sedmdesát kilometrů,

"Hlídáme a kontrolujeme především hojně navštěvovaná turistická místa, rekreační oblasti kempy a podobně," uvádí pracovník Informační a strážní služby Jiří Demeter, s tím, že nejčastěji mířili do oblasti Borových Lad, Knížecích Plání nebo Pramenů Vltavy.

Mezi nejčastější přestupky, které cyklohlídky řeší, patří nepovolené vjezdy automobilů a cyklistů do částí, kde nemají co dělat. Podobných případů jsou desítky.

"Velkou výhodou je i to, že na kole se dostaneme a velmi rychle na místa, kam by to s autem nešlo," doplňuje Demeter.

"Smyslem cyklohlídek ale není rozdávat pokuty, ale hlavně v terénu působit preventivně a v případě potřeby zajišťovat potřebný informační servis," uzavírá Pavel Pechoušek, tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí