zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obchodní virtuální elektrárna - rok druhý

12.08.2013
Energie
Obchodní virtuální elektrárna - rok druhý

Společnost Amper Market předvedla v rámci veřejného kontrolního dne s dodavatelem díla poloprovozní verzi řídicího systému obchodní virtuální elektrárny. Byl dokončen modul pro on-line monitoringvýroben elektřiny a úspěšně proběhl pilotní projekt regulace výrobny dálkovým ovládáním. Regulace byla provedena v režimu omezení a znovuobnovení výkonu zdroje ve stupních 0%, 60%, 100%. Na pilotní projekt bude navazovat zapojení dalších výrobních zdrojů se zaměřením na případy, kdy regulace zdroje čistě na bázi obchodu s elektřinou představuje ziskový obchodní případ pro výrobce i pro Amper Market, bez jakékoliv externí podpory takového obchodního případu. Tyto obchodní případy jsou v jednání především s provozovateli bioplynových stanic a kogeneračních jednotek.

Projekt po svém dokončení usnadní obchodování s elektřinou z vlastních i smluvně zajištěných obnovitelných zdrojů a právě obchod s elektřinou je cestou pro integraci OZE do české energetiky. Plně funkční obchodní virtuální elektrárnaumožní říditkolísající výkon OZE v rámci portofolia obchodníka s elektřinou Amper Market a doplňovat výrobu OZE nákupy jak v denním, tak i v dlouhodobém horizontu. Nástrojem k řízení na straně nákupu elektřiny je právě soubor řídících komponent a softwaru - obchodní virtuální elektrárna. Její základní funkce jsou především:

- sběr dat o provozu vlastních a smluvních zdrojů a jejich evidence v centrálním datovém skladu,

- predikce vlivu počasí a dalších faktorů na provoz zdrojů a dostupnost elektřiny z OZE,

- řízení těchto zdrojů,

- optimalizace nabídky regulací výkonu zdrojů a jejich kombinací s efektivním nákupem s cílem dosáhnout nejnižší ceny silové elektřiny pro zákazníky AM,

- řízení odchylky v portfoliu obchodníka s elektřinou (subjektu zúčtování u Operátora trhu),

- poskytování technologických dat smluvním výrobcům

Obr. č.1: Denní plán výroby elektřiny portfolia Amper Market

market

Obr. č. 2: Denní průběh výroby z fotovoltaickýchelektráren.

market2

O společnosti Amper Market

Amper Market a. s., byla založena vlastníky elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie (OZE) s cílem přímo uplatnit silovou elektřinu z těchto zdrojů u koncových zákazníků. Elektřinu vyrobenou nezávislými výrobci dodáváme odběratelům v průmyslu či službách, obcím, městům i domácnostem. Na základě vlastnictví elektráren, výstavby nových zdrojů a obchodních vztahů s výrobci i koncovými zákazníky rozvíjíme koncept virtuální elektrárny. Výše ilustrovaný obchodní model naší společnosti je základnou pro realizaci tohoto konceptu, spočívajícího ve spojení decentralizovaných zdrojů a odběratelů elektřiny v jednotně monitorovaný a dispečersky řízený systém virtuální elektrárny.

Na cestě k realizaci této vize moderní energetiky rozvíjíme informační a dispečerské systémy, realizujeme energeticky úsporné projekty a budujeme lokální distribuční soustavy. To vše je možné jedině díky důvěře našich partnerů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí