zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda asi bude pro úpravu ve výměnách emisních stropů

14.08.2013
Ovzduší
Firemní ekologie
Vláda asi bude pro úpravu ve výměnách emisních stropů

Vláda vydá asi souhlasné stanovisko k poslanecké novele, podle níž by se mohla vzájemná výměna emisních stropů týkat i menších výrobců elektřiny a tepla, kteří provozují jen jeden zdroj emisí. V předběžném stanovisku pro středeční zasedání kabinet doporučuje zákonodárcům provést pouze formální úpravy normy.

Sněmovna se už ale k projednávání předlohy o ochraně ovzduší pravděpodobně nedostane. Pokud bude rozpuštěna, novela poslanců ze čtyř frakcí takzvaně spadne pod stůl. Aby byla moci být schválena, poslanci by ji pak museli podat až v novém volebním období.

Předkladatelé chtějí odstranit diskriminaci menších provozovatelů vůči větším, neboť současný zákon umožňuje přesouvání emisních stropů pouze mezi stacionárními zdroji jednoho provozovatele. "Omezení možnosti výměny části emisních stropů pouze na zdroje jednoho provozovatele jde nad rámec požadavků evropské legislativy," tvrdí autoři novely v čele s Václavem Menclem (ODS).

Novela se týká tepláren a elektráren, jejichž provozovatelé se přihlásili do přechodného národního plánu snižování emisí. O zařazení do tohoto plánu loni požádalo 41 společností, které provozovaly 100 spalovacích stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí