zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP chce navrhnout Evropské komisi převod peněz z OPŽP na metro

15.08.2013
Šlendryján
MŽP chce navrhnout Evropské komisi převod peněz z OPŽP na metro

Ministerstvo životního prostředí se chystá předložit Evropské komisi návrh na převedení 3,7 miliardy korun z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) na modernizaci a rozvoj pražského metra. Ve prospěch OP Doprava už to schválil monitorovací výbor OPŽP, informoval ČTK mluvčí MŽP Matyáš Vitík. OP Životní prostředí patří k rizikovým a má problémy s čerpáním peněz z evropských fondů. O jeho stavu a návrhu pro EK bude ve středu informovat úřednickou vládu v demisi ministr životního prostředí Tomáš Podivínský.

O přesunutí peněz, které původně měly putovat například městům a obcím na snížení smogu nebo na zlepšení recyklace, rozhodla bývalá vláda Petra Nečase. Podle ministerstva je metro také ekologickým druhem dopravy. Už v dubnu navrhlo ministerstvo pro místní rozvoj takzvanou realokaci, protože podle něj hrozilo, že se peníze nepodaří včas vyčerpat. Ztráty se odhadovaly až na devět miliard korun. Problémy měly ale i další programy.

OP Životní prostředí je druhým největším svého druhu v ČR pro období 2007 až 2013. K dispozici měl celkem 147 miliard korun. Podle Vitíka se podařilo MŽP závazky za poslední dva roky splnit. Letošek je ale zásadní v tom, že OPŽP bude muset vyčerpat téměř stejný objem finančních prostředků jako od zahájení programu.

Jaký účinek budou mít ochranná opatření, aby se co nejvíce využily evropské peníze, se podle MŽP ukáže až v delším časovém horizontu, nejdříve na konci tohoto roku. Velký vliv na plnění závazků vůči EU, které jdou podle Vitíka těžko předpovídat, má například odstupování žadatelů od schválených projektů, pozdější zahájení stavební sezóny kvůli nepříznivému počasí či zdlouhavé projednávání pozastavených projektů správními úřady.

Na konci července upozornil Nejvyšší kontrolní úřad, že Česko do konce loňska vyčerpalo jen zhruba třetinu z 26,7 miliardy eur (690 miliard korun), které mělo přidělené pro období 2007 až 2013. Podle ministerstva financí už ale letos v prvním pololetí získalo z rozpočtu EU víc než odvedlo.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí