zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekvádor chce těžit ropu v národním parku chráněném UNESCO

17.08.2013
Geologie
Chráněná území
Ekvádor chce těžit ropu v národním parku chráněném UNESCO

Ekvádor nejspíš začne už brzy těžit ropu z nalezišť v národním parku Yasuní, který je biosférickou rezervací UNESCO. Prezident Raffael Correa totiž odstoupil od plánu, který měl prales výměnou za peníze získané od mezinárodního společenství před těžaři ochránit. Jihoamerická země totiž získala jen zlomek z požadované částky 3,6 miliardy dolarů (téměř 70 miliard Kč).

Dohodu o desetiletém moratoriu na těžbu ropy v národním parku podepsal Ekvádor v roce 2010, nyní ji ale vypověděl, řekl ve čtvrtek Correa. OSN se tehdy dohodla na zřízení fondu, kam budou přispívat bohaté státy, aby Ekvádor za nečerpání z bohatých nalezišť odškodnily. Částka 3,6 miliardy dolarů představovala zhruba polovinu příjmů, které by Ekvádor z vytěžené ropy mohl získat - ve fondu se ale za více než dva roky sešlo jen kolem 13 milionů dolarů.

Národní park Yasuní leží na východě Ekvádoru, asi 350 kilometrů jihovýchodně od Quita. Park se rozkládá na území o rozloze 9800 kilometrů čtverečních a nachází se v něm na 2000 druhů stromů a keřů, 800 druhů ptáků, obojživelníků a plazů a přes 160.000 druhů hmyzu.

Ve třech nalezištích pod parkem je podle odborníků zhruba 850 milionů barelů ropy, což představuje pětinu všech ekvádorských rezerv. Correa ale už dříve řekl, že pokud by se skutečně začalo v Yasuní těžit, jeho země by se snažila použít technologii co nejšetrnější k životnímu prostředí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí