zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úřad zamítl SouthOil průzkum pro ropu a plyn na východě Čech

26.08.2013
Geologie
Úřad zamítl SouthOil průzkum pro ropu a plyn na východě Čech

Ministerstvo životního prostředí zamítlo žádost turecko-americké společnosti SouthOil o vytyčení průzkumného území pro ropu a zemní plyn v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Firma se proti verdiktu odvolala, rozhodne tak ministr životního prostředí. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes v příloze pro Pardubický kraj.

Ministerstvo sice uznalo, že geologický průzkum pro těžbu ropy a plynu by se měl v Česku podporovat, ale důležitější jsou ochrana vody, přírody a odmítavý postoj obcí. Firma požádala o rozklad u ministra. Chce, aby věc vrátil a úřad rozhodl znovu. Namítá, že v území s chráněnou vodou při řece Moravě se průzkumy ropy běžně povolují.

S průzkumem souhlasily jen čtyři obce, a to ještě s podmínkami. Proti se ozvalo 112 obcí. Hlavně se obávají ohrožení zásob vody. Obce a aktivisté z koalice STOP HF se také obávají, že firmě jde spíše o plyn z břidlic v jižním cípu území v okolí Svitav. Firma tvrdí, že se zajímá o konvenční ložiska ropy a plynu, a ne o břidlice.

Firma SouthOil sídlí v Praze a vznikla v říjnu 2011. Větší část ovládá Turek Göktug Beser, čtvrtinu drží generální ředitel South Oil Incorporated Mark Allen Bush z amerického Texasu. Společnost žádá o průzkum na 1341 kilometrech čtverečních v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Na území leží 178 obcí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí