zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo zrušilo všechny výjimky na používání jedovatých chemických postřiků v NP Šumava

27.08.2013
Chráněná území
Ministerstvo zrušilo všechny výjimky na používání jedovatých chemických postřiků v NP Šumava

Ministerstvo životního prostředí na základě podnětu Hnutí DUHA zrušilo všechny výjimky, kterými si pro letošek správa šumavského národního parku povolila požívání toxických postřiků proti kůrovci s tím, že jsou protiprávní. Zakázalo tím de facto letos dále používat jedovaté pesticidy v Národním parku Šumava. Ministerstvo neřeklo ovšem nic nového - aplikace chemických látek je v národním parku zákonem dávno zakázána.

Úřad takto rozhodl na základě květnového rozsudku českobudějovického krajského soudu, který dal za pravdu žalobě Hnutí DUHA a zrušil speciální výjimku Správy NP Šumava z roku 2012. Soud tehdy potvrdil, že povolení bylo protizákonné, protože současné vedení parku a ministerstvo nenechalo posoudit vliv pesticidů na chráněnou přírodu na Šumavě [1].

Rozsudek soudu uvádí, že aplikace jedovatých látek hubí nejen kůrovce, ale ohrožuje také vzácné tetřevy a může způsobit uhynutí mnoha jedinců dalších druhů hmyzu.

Chemický postřik totiž nezabije pouze kůrovce, ale veškerý hmyz, který s ním přijde do kontaktu. Obětí se vždy stanou ve významném množství i druhy, které kůrovce hubí [2].

Proniknou-li pesticidy do vody, okamžitě zabíjejí všechny vodní organismy, například i žáby nebo čolky. Bylo prokázáno, že v místech aplikace těchto látek dochází ke zvýšenému úhynu mláďat hmyzožravých ptáků, kteří otrávený hmyz sezobají [3]. Postřiky jedovatými pesticidy jsou proto v přísně chráněné přírodě zakázány a v dobře spravovaných evropských národních parcích se nepoužívají.

Správa národního parku Šumava si ale k použití pesticidů udělovala opakovaně speciální výjimku, která jí umožnila překročit zákaz. V roce 2011 začal tehdejší ředitel parku Jan Stráský používat chemické postřiky dokonce ilegálně, bez udělené výjimky. Česká inspekce životního prostředí za to udělila správě parku pokutu.

Látka cypermethrin, kterou postřiky obsahují, patří ke skupině jedů, které narušují funkce hormonů a imunitní systém. Zasažení cypermethrinem může zvýšit riziko neplodnosti (především samců) i spontánního potratu, dále vyvolat předčasný porod a způsobit vrozené abnormality plodu. Byly prokázány genotoxické, cytotoxické, teratogenní a karcinogenní účinky této vysoce jedovaté látky.

Rozhodnutí ministerstva začne platit poté, co nabude právní moci.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:

"Po České inspekci životního prostředí a českobudějovickém krajském soudu nám dalo za pravdu dokonce i ministerstvo životního prostředí. Potvrdilo tak ovšem jen něco, co je podle zákona dávno zakázáno. Postřiky byly a jsou nelegální. Správa parku je nikdy neměla používat a měla by s nimi okamžitě skončit."

"Jedovaté pesticidy nepatří ani do hospodářského lesa, natož do národního parku. Otrávené kmeny často zabijí víc ostatních druhů hmyzu než samotných kůrovců. Umírají tak i přirození nepřátelé kůrovce, kteří jej hubí, jako jsou například pestrokrovečníci, lumčíci, chalcidky a mnoho dalších. Bylo také prokázáno, že kvůli pesticidům umírají mláďata hmyzožravých ptáků, například sýkorek."

Kontakty:

Jaromír Bláha, program Lesy, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, telefon 731 465 279, email: jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí