zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mykologové našli na Přerovsku unikátní houbu, hřiba bez názvu

01.09.2013
Příroda
Les
Mykologové našli na Přerovsku unikátní houbu, hřiba bez názvu

Unikátní nález se povedl v těchto dnech mykologům na Přerovsku. V oblasti Tovačovska našli houbu, která se dosud v České republice neobjevila. Jde o suchohřib, který ještě dosud nemá ani český název. Poprvé byl popsán před šesti lety v Itálii a našel se také ve Španělsku a v Anglii. ČTK to dnes řekl přerovský mykolog Jiří Polčák. Podle něj odborníci v tuzemských lesích každoročně najdou dva až čtyři druhy, které se v zemi objeví vůbec poprvé.

"Hřib jsme našli ve středu, zrovna fotím plodnice, ještě to nemá ani český název. V roce 2007 byl popsán v Itálii a pár plodnic se našlo také ve Španělsku a v Anglii, jinak nikde jinde v Evropě. Na Tovačovsku je přitom nejbohatší lokalita na světě. Je to pěkný pocit," uvedl mykolog Jiří Polčák. Podotkl přitom, že odborníci zatím netuší, zda je houba jedlá, neboť to nikdo nezkoušel. Předpokládají však, že ano.

Nově nalezená houba nyní poslouží vědeckým účelům, stejně jako další druhy hub, které se v zemi vyskytnou poprvé. Odborníci kvůli nim studují nejen literaturu, ale zkoumají je například i chemicky či pod mikroskopem. "Takové houby se nafotí a jdou do herbáře. Posíláme je do Brna do Moravského zemského muzea a slouží vědeckým účelům," doplnil Polčák.

Nalezený úlovek rozšíří sbírku unikátních nálezů zdejších mykologů. Kromě hub, které se v zemi objevily vůbec poprvé, se jim před deseti lety podařilo najít i houbu, která se vyskytla poprvé na světě. Rostla v Hostýnských vrších a dostala tehdy název slzečník papouščí. "Rostla tam zhruba osm let, pak se však změnilo prostředí a nám zůstaly už jen fotky. Byl to nový druh pro vědu," doplnil Polčák.

Zatímco vzácnějším houbám se podle odborníků v současné době poměrně daří, samotní houbaři v regionu si příliš košíky nenaplní. Podle Polčáka se místy objevuje ve zdejších lesích hřib kovář nebo kozák topolový. Výskyt hub však podle něj ovlivnilo dosavadní sucho a vysoké teploty. Přesto by však prý houbaři neměli věšet hlavu, úroda podle něj ještě může přijít. Ta hlavní sezona totiž připadá na září. "Věřím tomu, že porostou. V Přerově máme za chvíli výstavu hub, ještě nikdy jsme ji rušit nemuseli," dodal Polčák s tím, že se jim každoročně podaří na ni nashromáždit 200 až 300 druhů hub.

Alena Horáková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí