zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

27.08.2013
Obecné
Krátce - různé

Co projedná vláda ve středu

944/13 Strategie obnovy území hlavního města Prahy postiženého záplavami a povodněmi v květnu a v červnu 2013
951/13 Zapojení státu na financování úhrad škod způsobených povodněmi a přívalovými dešti v červnu 2013 na resortních organizacích MŽP.
906/13 Mimořádná dotace na řešení škod po letních záplavách v roce 2013, jimiž byla poškozena sportovní zařízení ve vlastnictví, nájmu nebo výpůjčce sportovních organizací


Americká Coca-Cola, která je dlouhodobě v hledáčku kritiků nezdravé výživy a v důsledku používání aspartamu i terčem jedné z nejoblíbenějších konspiračních teorií vůbec, zkouší opět vypulírovat svou image. Prozatím v Argentině vypustila na trh "zelenou" Colu. Coca-Cola Life důsledně využívá barevnost a symboliku, které evokují zdraví, tradiční hodnoty a dobrý vztah k životnímu prostředí. Její viněta je přátelsky zelená, tónování reklam příjemně zemité, obaly výhradně recyklovatelné. Kromě obalů je to však použité sladidlo, jež představuje jedinou významnější změnu, kterou skutečně přináší. Marketingoví odborníci se však domnívají, že nová, na šetrně a ekologicky uvažující spotřebitele cílená Coca-Cola, by mohla mít úspěch.

MICHLiq ukazuje, jak je státní správa na palici a jak se utrácí zbytečně. Jak jeden úřad nakupuje drahé židle, druhý papír, třetí zase provolá majlant. Tady jsou výpisky z nejnovější zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (Michliq vybral tři ministerstva jako vzorky, projel jejich faktury a vše přepočetl na nějakou srovnatelnou jednotku):
A víte, co se bude dít po volbách? Přijdou další "prorůstová" opatření: na ministerstvu pro místní rozvoj si koupí další židli. Ministerstvo životního prostředí zase provolá majlant. Vytiskne se hromada papíru nových strategií a akčních plánů. Jo, a ve státní kase zase nebude dost peněz. A tak se zvýší daně a znovu začne recese...

Jaké obory průmyslu jsou dnes na Balkáně perspektivní?
Pokud jde o obory, kde by se české firmy mohly dobře uplatnit, je to hlavně strojírenství a potom ekologie, to znamená čistírny vod, zpracování odpadu, vodohospodářské projekty, protože ty jsou zatím nerozvinuté. V tom je v Srbsku veliký prostor, čistí se tam jen pět procent odpadních vod. Problémem je ale financování - kvůli vysokému veřejnému dluhu totiž obce a stát nemají prostředky, aby zde nějak výrazněji financovaly. Ale do budoucna se dá čekat velký boom, pokud by přišly peníze z předpřístupových fondů EU.

Do konce letošního roku instituce EU plánují několik misí. Mise do Izraele s komisařem Antoniem Tajanim se uskuteční 22. až 23. října a bude zaměřena na inovativní technologie, technologie pro životní prostředí, automobilový průmysl, módu a suroviny. V Tel Avivu bude tou dobou probíhat konference o vodních technologiích a udržitelném rozvoji.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí