zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Konec léta opět zpestří tradiční netopýří noci

28.08.2013
Příroda
Konec léta opět zpestří tradiční netopýří noci

O víkendu se naplno rozběhne série akcí pro veřejnost, pořádaných v rámci Mezinárodní noci pro netopýry. Návštěvníci se dozvědí zajímavosti ze života těchto nočních savců, budou je sledovat pomocí speciální techniky a také si budou moci zblízka prohlédnout živé netopýry. Tato tradiční akce, kterou pořádá Česká společnost pro ochranu netopýrů ve spolupráci s dalšími organizacemi, letos proběhne na 41 místech po celé ČR. -

Mezinárodní noc pro netopýry se koná každoročně na přelomu srpna a září a vzbuzuje neustále rostoucí zájem široké veřejnosti. V loňském roce tuto akci v České republice navštívilo přes 4000 lidí. Letošní ročník bude u nás zaměřen na konkrétní téma, a to na život netopýrů v lesním prostředí. "Lidé mají netopýry většinou spojené s jeskyněmi a štolami nebo půdami budov, málokdo však ví, že pro netopýry mají velký význam také lesy. Netopýři zde nacházejí úkryty ve stromových dutinách a štěrbinách a v lesích rovněž mnoho druhů loví potravu. I zde jsou však netopýři ohrožováni úbytkem vhodného prostředí. Naším cílem je na tuto problematiku upozornit a ukázat možnosti, jak zlepšit životní podmínky netopýrů v lesích," vysvětluje Eva Cepáková z České společnosti pro ochranu netopýrů.

Návštěvníky netopýřích nocí čeká bohatý program, jehož součástí budou přednášky o životě netopýrů a jejich ochraně, promítání prezentací a filmů, ukázky odchytu netopýrů do sítí, sledování netopý! rů pomocí ultrazvukového detektoru, ukázky ochočených hendikepovaných netopýrů, ale i soutěže a hry pro děti. Mnohé z akcí se navíc konají v atraktivním prostředí hradů a zámků či u vchodů do jeskyní a štol.

Mezinárodní noc pro netopýry probíhá pod záštitou Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS). Tato osvětová akce se každoročně koná v několika desítkách zemí Evropy, v loňském roce se rozšířila i na další kontinenty a stala se tak akcí celosvětovou. Letošní ročník je v pořadí již sedmnáctý.

Přehled všech 41 akcí, pořádaných od poloviny srpna do poloviny září 2013 v jednotlivých krajích ČR, lze nalézt na www.ceson.org. Některé z akcí probíhají v rámci projektu podpořeného Ministerstvem zemědělství ČR.

Kontaktní osoba: Petra Schnitzerová a Daniel Horáček
Telefon: 605870323, 603780392
E-mail: nova-petra@centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí