zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odborníci očekávají přechod z LTO na LPG i v Česku

30.08.2013
Energie
Firemní ekologie
Odborníci očekávají přechod z LTO na LPG i v Česku

Dražší a nepříliš ekologické LTO (lehké topné oleje) pro vytápění a průmysl v následujících letech postupně nahradí levnější LPG (zkapalněný ropný plyn, propan). Na setkání v Paříži se na tom shodli profesionálové z dceřiných firem UGI Corporation, jedné z největších společností v USA a v současnosti nejrychleji rostoucího dodavatele LPG v Evropě. Červencové události se kromě odborníků z USA, Francie, Rakouska či Polska zúčastnili i zástupci české pobočky firmy Flaga, dceřiné společnosti UGI Corporation. Ti očekávají postupný přechod z LTO na LPG také v Česku. Podle nich již tento trend na našem trhu začal a v dalších letech nabere na intenzitě.

Obě dvě paliva toho mají hodně společného, používají se jako zdroj energie a pro vytápění v průmyslu i ve stavebnictví. "Využití LPG i LTO v průmyslu funguje na podobném principu. Právě proto je přechod z LTO na LPG velmi snadný a nenese sebou vysoké náklady," vysvětluje Ľubomír Žiak, odborník na LPG z firmy Flaga. Obě dvě paliva mají ještě jeden společný znak - vznikají při zpracování ropy. "Dvě třetiny LPG jsou dnes však získávány při těžbě zemního plynu, takže neočekáváme, že by v dohledné době mohly dojít jeho zásoby," upřesňuje Žiak.

V čem se ale oba druhy energie liší a co bude také hlavním důvodem nahrazení LTO zkapalněným plynem, je nižší cena a ekologičnost LPG. "LPG je dlouhodobě levnější, stejně tak náklady na údržbu jsou při vytápění plynem nižší než u LTO. Finanční výhodnost tohoto paliva je navíc umocněna jeho vysokou výhřevností. Díky tomu lze stejný prostor vytopit pomocí LPG rychleji a levněji, náklady na spotřebované palivo jsou zhruba o
desetinu nižší," popisuje Žiak. Velkoodběratelé si mohou nižší cenu propanu od letošního roku zabezpečit prostřednictvím programu garance ceny, který Flaga zavedla. Díky nastavení fixní ceny pro předem stanovené množství propanu na dobu až 12 měsíců se firmy vyhnou výkyvům cen tohoto paliva v průběhu roku a ušetří tak značnou část svých nákladů.

Vzhledem k tomu, že Evropská unie stále více tlačí na snížení emisí produkovaných při vytápění, je možné, že LTO, které nepatří mezi ekologická paliva, upadne v nemilost. "Oproti tomu je LPG ekologická energie. Hoří čistě a při jeho spalování nevzniká žádný odpad, saze ani škodlivé emise," dodává Žiak.

Z těchto důvodů již v Česku začaly z LTO na LPG přecházet větší firmy. Jedním příkladem za všechny je stavební a developerská společnost Skanska, která se pro ekologické LPG rozhodla v jednom z jejich závodů. "Očekáváme, že velké průmyslové a stavební společnosti budou následovány menšími podnikateli. Podobný vývoj a velký boom zaznamenali například naši sousedé v Německu a Rakousku. Trend přechodu z LTO na LPG ale nejvíce zasáhl skandinávské země. Především proto, že je zde LTO zatížené ekologickými daněmi," zakončuje Žiak.


Finanční srovnání spotřeby LPG a LTO v průmyslovém objektu

Srovnání při energetické spotřebě objektu 250 000 kWh.

LTO

LPG

Spotřeba paliva (litry)

29 351

37 429

Výhřevnost (kWh/litr)

8,52

6,68

Orientační cena za 1 litr paliva (Kč)*

17,5

12,4

Náklady na palivo

513 642

464 118

Jednotková cena za 1 kWh

2,05

1,86

Úspora s LPG (Kč)

49 524

Úspora s LPG (procenta)

11 %

Zdroj: Flaga s.r.o.

* Ceny jsou uvedeny bez DPH a daní. Během roku se jejich výše mění dle aktuální tržní situace. Při využití pro vytápění se u LPG neplatí spotřební daň

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí