zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Německo letos čeká pokles instalací solárních panelů

02.09.2013
Solární energie
Německo letos čeká pokles instalací solárních panelů

Celkový výkon nově instalovaných solárních panelů v Německu v letošním roce klesne téměř o polovinu kvůli snaze o omezování subvencí. Předpověděl to dnes německý ministr životního prostředí Peter Altmaier.

"Očekávám, že letos se bude instalovat zhruba 4000 megawattů," řekl ministr na konferenci o výrobě energie z obnovitelných zdrojů. Loni dosáhla kapacita nově instalovaných solárních panelů rekordních 7600 megawattů.
V současnosti se celkový výkon instalovaných solárních panelů v Německu pohybuje kolem 35.000 megawattů. Odpovídá to výkonu zhruba 20 jaderných elektráren, píše agentura Reuters.

Německá vláda loni přistoupila k razantnímu omezení státem garantovaných výkupních cen solárního proudu u nových elektráren, aby zabránila jejich nekontrolovatelnému přibývání. Odráželo se to totiž v citelném zvyšování cen elektřiny pro koncové zákazníky, zejména domácnosti, neboť mnoho podniků je z placení ekologické přirážky v ceně energií osvobozeno, aby se nesnižovala jejich konkurenceschopnost.

V České republice tento měsíc sněmovna schválila vládní návrh na omezení podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v nových elektrárnách uvedených do provozu od příštího roku. Účelem novely je omezit dopady podpory obnovitelných zdrojů na spotřebitele i na státní rozpočet.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí