zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zambie hledá investory pro vodní elektrárny

04.09.2013
Vodní energie
Zambie hledá investory pro vodní elektrárny

Přibližně 40 % vodních zdrojů jihu Afriky leží v Zambii. Země má potenciál generovat cca 6000 MW z vodních zdrojů, avšak v současné době je instalovaná kapacita pouze okolo 1600 MW.

Pouze asi 3,1 % obyvatel venkova má přístup k elektřině, vláda však chce toto číslo zvýšit do roku 2030 na 51 %, jak je stanoveno v Rámcovém plánu elektrifikace venkova, a bude na něj potřeba okolo 11 miliard USD.

Privátní Copperbelt Energy Corporation dodává, že požadavek na výrobu elektrické energie v Zambii, která je africkým největším producentem mědi, rapidně vzrůstá v návaznosti na ekonomický růst dosahující průměrné hodnoty 6,5% za posledních 5 let. Předpokládá se proto, že během dalších 5 let je třeba zhruba zdvojnásobit výrobu elektrické energie, cca o 1870 MW nových kapacit.

Podle předpovědi Mezinárodního měnového fondu (IMF) dosáhne zambijský HDP hodnoty 23,1 miliardy USD v roce 2013 a do roku 2015 se zařadí mezi 10 nejrychleji rostoucích ekonomik světa.

Většinu zambijské energie produkuje nyní vodní elektrárna Kariba na řece Zambezi. Státní elektrárenská společnost Zambia Electricity Supply Corporation (Zesco) má však výrobní kapacitu 1600 MW, ale země má již nyní poptávku 1850 MW. To má za následek vypínání a nutnost používání dieselgenerátorů. Pravděpodobně ještě letos bude uvedena do provozu nová elektrárna Kariba North Bank Extension o kapacitě 360 MW, která pokryje současný deficit, ale již příští rok se počítá s dalším nárůstem poptávky.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Johannesburgu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí