zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP bude znovu řešit průzkum ložisek uhlí u Slaného na Kladensku

06.09.2013
Geologie
MŽP bude znovu řešit průzkum ložisek uhlí u Slaného na Kladensku

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se bude muset znovu zabývat průzkumem ložisek černého uhlí u Slaného na Kladensku, který loni zakázalo. Proti tomuto rozhodnutí podala rozklad těžařská společnost. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. Těžaři chtějí uhlí z ložisek získávat metodou podzemního zplyňování, při které se uhlí zapálí pod zemí a na povrch se dostává jen plyn.

Uhlí chce na Kladensku těžit společnost Wildhorse Energy CZ, která už při loňském rozhodnutí o zákazu průzkumu ložisek naznačovala, že se odvolá. Podle společnosti je rozhodnutí ministerstva účelové a nezákonné, což ministerstvo odmítá. "Po vydání tohoto rozhodnutí není již žádných pochyb, že MŽP bez ohledu na to, jestli existují zákonné důvody či nikoli, bude blokovat vydávání zřejmě jakýchkoliv průzkumných území," sdělil tehdy ČTK prokurista společnosti Roman Rácz.

Podle Vitíka byl rozklad proti rozhodnutí resortu podán v polovině srpna a ministerstvo jej teprve bude posuzovat a řešit. "Vzhledem k tomu, že jde o čerstvou záležitost, jakékoli závěry nebo náznaky, jaké bude stanovisko ministra, by byly předčasné," uvedl Vitík. Dodal, že se v tomto případu teprve shromažďují podklady pro jednání rozkladové komise. Výsledek by mohl být známý v příštích týdnech nebo měsících.

Ministerstvo žádost o průzkum ložisek černého uhlí před více než rokem zamítlo kvůli obavám z možné kontaminace podzemních vod, znečištění ovzduší a nežádoucích zásahů do krajiny. Dříve byl zakázán průzkum kvůli stejné metodě těžby také na Mělnicku, Mladoboleslavsku a Karvinsku.

Firma chce na Kladensku prozkoumávat ložiska uhlí u 13 obcí kolem Slaného. Proti metodě podzemního zplyňování se v minulosti postavily desítky představitelů obcí, kteří se obávali zhoršení životního prostředí, zejména kontaminace vod. Podle těžařů je ale naopak tato metoda bezpečná.

Matěj Říha

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí