zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

VUT chce spolupracovat s Číňany na využití odpadu z elektráren

09.09.2013
Odpady
Recyklace
VUT chce spolupracovat s Číňany na využití odpadu z elektráren

Vysoké učení technické v Brně chce spolupracovat s jednou z největších čínských energetických firem. Skupina Guodian Tech hledá optimální využití pro extrakt z elektrárenských popílků. Obrátila se pro radu také k vědcům z Centra materiálového výzkumu, kteří se možnostem využití a recyklace odpadních produktů z elektráren dlouhodobě věnují. Výsledky pilotního projektu vědci v Číně představí letos v říjnu. ČTK to dnes řekl manažer centra Petr Tesař.

Produkty z elektrárenských popílků mohou najít využití zejména ve stavebnictví. Jejich přidáním lze například ovlivnit rychlost tuhnutí betonu. Čínská energetická skupina díky rozsahu své činnosti disponuje obrovským množstvím odpadní suroviny využitelné k další úpravě a recyklaci.

První jednání mezi Číňany a brněnskými vědci se uskutečnilo v pátek. V případné spolupráci vidí představitelé Centra materiálového výzkumu velký potenciál. "Tématu využití odpadních produktů energetického hospodářství se věnujeme dlouhodobě a tento projekt umožňuje naplno využít naše technické a analytické zázemí," uvedl ředitel centra Miloslav Pekař.

Využití elektrárenských popílků není jedinou technologií, s níž brněnští vědci přicházejí na čínský trh. Uplatnění tam hledá také patentovaná metoda výroby bioplastů z odpadního fritovacího oleje. Licenci koupila česká firma Nafigate Corporation, která pro technologii hledá v Číně komerční uplatnění.

Metoda umožňuje vyrábět z oleje biopolymery označované zkratkou PHA. Ty lze použít například jako obaly na čerstvé potraviny nebo kelímky, které se za několik měsíců samy rozpadnou. Díky tomu nezatěžují životní prostředí, na rozdíl od ostatních plastů, které z podstatné části končí na skládkách nebo ve spalovnách.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí