Čtvrtek, 28. března 2024

DNA, H2O NEBO GMO?

BLÍŽÍ SE 3. ROČNÍK LIFE SCIENCES FILM FESTIVALU

DNA, H2O NEBO GMO?

DNA jako alfa a omega mnoha biologických oborů, voda jako základní element i jako tržní komodita, geneticky modifikované organismy jako jeden z dokladů fascinujících možností vědy - to je pouhá špička ledovce témat, která se svým návštěvníkům nabídne 3. ročník multimediálního festivalu vědeckého filmu Life Sciences Film Festival. Od 14. do 18. října zaplaví sály a posluchárny České zemědělské univerzity v Praze-Suchdole (ČZU) příběhy o vědě, vizích, hrozbách, ale především o budoucnosti. Festival je určen široké veřejnosti. Vstup je zdarma.

"Festival vytváří inspirativním prostor pro setkání vědy a filmu, je zdrojem informací o nových objevech, řešeních a možnostech, je živnou půdou pro výměnu a tříbení názorů, ale více než co jiného, je prostorem pro setkání lidí, kteří sdílejí společnou radost z dobrodružství poznání," přibližuje hlavní cíle rektor České zemědělské univerzity, prof. Ing. Jiří Balík, CSc.

Během pěti festivalových dní bude na půdě České zemědělské univerzity promítnuto více než 120 snímků, proběhne řada přednášek, diskusí a workshopů. To vše doplněné o výpravné výstavní projekty. Ačkoliv dramaturgický záběr festivalu je široký a tematické zaměření jednotlivých snímků osciluje od analýzy genomu, přes mikrobiologii, životní prostředí, chemickou kontaminaci až po nové technologické postupy a kvalitu a bezpečnost potravin, zůstává i letošní Life Sciences Film Festival věrný svému sloganu: mezinárodní festival dokumentárních filmů s tématikou zemědělských věd, potravinářství a udržitelného rozvoje. Více na www.lsff.cz.

Žánrově se vybrané tituly pohybují od investigativní reportáže, přes cestopisy, vizuálně abstraktní snímky až po narativně silné dokumenty. "Stejně jako se za poslední roky věda a výzkum komunikačně otevřely veřejnosti, i takzvaný vědecký film ustoupil od pouhé, nezřídka nezáživné prezentace. Přiklonil se interakci, originálnímu filmovému jazyku, který diváky vtahuje do děje," líčí dramaturg festivalu, Petr Mezera.

Výběr snímků svým záběrem kopíruje šest fakult České zemědělské univerzity. Například na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů se budou promítat vědecké filmy z oblasti potravinářského a zemědělského sektoru, na Provozně ekonomické fakultě filmy představí socio-ekonomické souvislosti či problematiku rozvoje venkova, Fakulta tropického zemědělství přiblíží lokální aspekty v rámci globálního propojení a program Fakulty životního prostředí a Fakulty lesnické a dřevařské se bude věnovat řadě ekologických problémů a otázkám udržitelného rozvoje. Záběr Technické fakulta se dotýká všech oblastí a filmy o převratných objevech a nových přístupech mají své místo právě zde.

Publikum, které zdaleka netvoří jen studenti, pedagogové či vědecké týmy České zemědělské univerzity, se tak bude díky dokumentům a diskusím moci seznámit s mnoha technologickými novinkami, objevy a tématy, která aktuálně rezonují mezi odbornou veřejností. "Česká zemědělská univerzita je jedním velkým průsečíkem, v němž se velká přírodovědecká témata setkávají s praxí. Běží zde stovky praktických výzkumných projektů, do praxe vstupují výsledky základního i aplikovaného výzkumu. Těžko lze nalézt lepší prostor pro symbiózu vědy a filmu," uzavírá jeden z organizátorů, chemik Ing. Petr Alexandr, CSc.

Life Sciences Film Festival organizuje Česká zemědělská univerzita společně s o.s. Harvest Films. Festival proběhne na ČZU letos již po čtvrté (oficiálně po třetí). Od zkušebního nultého ročníku každoročně v říjnu představí více než stovku dokumentů, které doprovází desítky besed s vědci i filmaři, prezentací, výstav, ochutnávek a koncertů.


ČZU je třetí největší univerzitou v Praze. Spojuje v sobě stoletou tradici s nejmodernějšími technologiemi, progresivní vědou a výzkumem v oblasti zemědělství, lesnictví, ekologie, technologií a techniky, ale i s ekonomikou a řízením. Moderně vybavené laboratoře se špičkovým zázemím včetně školních podniků umožňují vynikající vzdělávání s možností osobního růstu a zapojení do vědeckých projektů doma i v zahraničí. ČZU zajišťuje kompletní vysokoškolské studium, letní školy, speciální kurzy, univerzitu třetího věku.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů