zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Každoročně tři miliardy navíc pro Zelenou úsporám

08.09.2013
Dotace
Každoročně tři miliardy navíc pro Zelenou úsporám

Hnutí DUHA navrhuje daň ze zisku fosilních miliardářů

Hnutí DUHA prosazuje novou daň ze zisku velkých energetických společností, jež vydělaly miliardy na vysoké ceně fosilních paliv. Stát by z výnosů financoval pomoc rodinám, které chtějí snížit svoji závislost na drahém vytápění uhlím či plynem.

Daň by platily firmy, jež u nás na fosilních palivech vydělaly více než 100 milionů korun ročně: mimo jiné ČEZ, Czech Coal, RWE nebo Moravské naftové doly [1]. Výnos by šel do programů, jako je úspěšná a populární Zelená úsporám.

Podobnou daň před patnácti lety v Británii zavedla vláda Tonyho Blaira. Tzv. windfall tax uvalila daň na ohromné zisky bývalých státních firem, které konzervativci v osmdesátých letech zprivatizovali za nízké ceny. Stát tak získal asi pět miliard liber, které použil na programy snižování nezaměstnanosti nebo na investice do školství.

Návrh je součástí iniciativy Velká výzva, ve které Hnutí DUHA prosazuje, aby stát snižoval závislost ekonomiky na drahých - a také špinavých - fosilních palivech [2].

Ekologická organizace poukazuje, že energetické společnosti vydělaly enormní částky na tom, že cena fosilních paliv na globálním trhu v posledních několika letech rychle rostla. Mohly proto svým zákazníkům účtovat desítky miliard korun ročně navíc, aniž by jim nabídly sebemenší inovaci nebo musely jakkoli vylepšit své služby.

Vysoká cena paliv totiž postupně zvedá maloobchodní cenu energií - ať už víceméně přímo jako v případě zemního plynu či benzínu, nebo nepřímo, například u elektřiny.

Ceny tepla (uhlí, plynu a tepla z tepláren) - největší položky z výdajů na energie - se za posledních deset let zvýšily o 65-140 % v závislosti na druhu paliva a způsobu vytápění [3].

Majitelé a šéfové energetických mamutů přitom používají svůj profit, aby financovali extrémně luxusní živobytí: tryskáč Pavla Tykače, miliardový rozvod Karla Komárka či ztrátový fotbalový klub Daniela Křetínského [4].

Ekologická organizace poukazuje na to, že zájem energetických mamutů na rostoucím zisku je důležitou překážkou modernizace české ekonomiky. Například teplárenské společnosti se snaží, aby pokračovala vysoká spotřeba tepla z uhlí a plynu.

Daň, kterou Hnutí DUHA navrhlo, by se vztahovala na devět firem. Výnos by - pokud odečteme peníze, které stát beztak dostává jinou cestou: v dividendách coby majoritní vlastník ČEZ - činil zhruba tři miliardy korun.

Hnutí DUHA také vyzvalo české spotřebitele, aby se na stránce hnutiduha.cz přidali k petici, která je adresována předsedům politických stran a požaduje zavedení nové daně.

Ekologická organizace v iniciativě Velká výzva prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat závislost na fosilních palivech - krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe totiž investice do chytrých řešení, jako jsou úsporné domy a pohodlná veřejná doprava, domácí výroba energie nebo české potraviny v obchodech. Více na www.velkavyzva.cz.

Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

"České rodiny přispívají několika fosilním baronům miliardami korun jen a pouze kvůli tomu, co se posledních pár let děje na světovém trhu s uhlím, plynem a ropou. Je to věc, která může zbytečně polarizovat společnost a mnoho lidí připravit o důvěru v naši schopnost spravedlivě čelit výkyvům globální ekonomiky."

"Mamutí energetické firmy by ze svých prakticky náhodných zisků měly přispět na programy, jež pomohou rodinám snížit jejich závislost na vytápění drahými fosilními palivy."

"Stát by měl systematicky podporovat chytré programy, které krok po kroku, rok po roku připraví ekonomiku i rodiny na vyšší a vyšší ceny ropy, plynu i uhlí. Navzdory fosilním baronům, kteří tomu usilovně brání."


Kontakty:

Vojtěch Kotecký, programový ředitel, telefon 604 202 470, vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Jiří Koželouh, program Energie, telefon 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, telefon 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí