zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ERÚ by neměl tajit podklady z licenčních řízení, rozhodl soud

12.09.2013
Energie
Solární energie
ERÚ by neměl tajit podklady z licenčních řízení, rozhodl soud

Energetický regulační úřad (ERÚ) by neměl tajit podklady z licenčních řízení se solárními firmami a dalšími podnikateli v energetice. Přestože dokumenty vznikly v soukromých firmách, výluka z informačního zákona se na ně nevztahuje. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), o kterém dnes ČTK informovala jeho mluvčí Sylva Dostálová.

ERÚ konkrétně před časem obdržel žádost o podklady, jimiž společnosti Apolo Solar a Olymp prokazovaly splnění podmínek k udělení licence k podnikání v energetických odvětvích. Úřad žádost odmítl, na dokumenty se podle něj vztahuje výluka z informačního zákona. Dokumenty totiž vznikly bez použití veřejných prostředků ve firmách, které informační povinnost ze zákona nemají a se zveřejněním neposkytly souhlas.

Krajský soud v Brně však později zaujal opačný postoj a rozhodnutí ERÚ zrušil. Listiny, kterými žadatel o licenci prokazuje splnění podmínek pro její udělení, prý nemohou mít výlučně soukromý charakter. Na jejich základě totiž ERÚ uskutečňuje svou regulační pravomoc a jejich předložení je nezbytnou podmínkou ke získání licence.

Poskytování listin za základě informačního zákona umožňuje podle krajského soudu veřejnou kontrolu nad udělováním licencí. Když Nejvyšší správní soud rozhodoval o kasační stížnosti ERÚ, ztotožnil se s názorem krajského soudu, uvedla Dostálová.

Ani krajský soud ovšem nevyloučil, že poskytnutí některých listin může ERÚ odmítnout na základě jiných výluk z práva na informace. Jde například o ochranu obchodního tajemství nebo utajovaných informací.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí