zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Topná sezóna je tady, kominíci budou mít napilno. Pozor na ty falešné!

15.09.2013
Vytápění, zateplení
Topná sezóna je tady, kominíci budou mít napilno.  Pozor na ty falešné!

Vyhřátá ložnice, praskající polena v krbu, teplo domova, ale také požáry, otravy a další nehody...

To vše jsou produkty každé topné sezóny. Lidé bohužel myslí hlavně na ty příjemné, s těmi nepříjemnými většinou moc nepočítají, a proto se o své otopné soustavy moc nestarají. "Je za pět minut dvanáct," varují kominíci a důrazně doporučují objednat pravidelnou kontrolu spalinové cesty co nejdříve, dokud je k nám počasí milosrdné.

Při poptávání kominických služeb je vhodné být obezřetný. Ne každý, kdo si říká kominík, má potřebnou odbornost a schopnosti. Kromě čistokrevných podvodníků bez řádného oprávnění se objevili i zcela legálně podnikající živnostníci, kteří sice na komínu nikdy nebyli, ale díky mezeře v živnostenském zákoně (viz institut odpovědného zástupce ) na ně stát pohlíží jako na regulérní kominíky. Klíčovou otázkou je, jak se v případě nehody zachovají pojišťovny.

"V případě, že je jako příčina požáru zjištěna závada komína, pojišťovny striktně vyžadují předložení platné Zprávy o provedení kontroly spalinové cesty, obsahující veškeré náležitosti dané vyhláškou. Jestliže tato zpráva neexistuje, obsahuje závady podstatné pro vznik požáru nebo nemá všechny vyhláškou předepsané náležitosti, je pojistitel oprávněn krátit plnění," říká specialista pojištění majetku a odpovědnosti Marcela Machová z České asociace pojišťoven.

"S nájezdníky máme stále obrovské problémy. Jezdí k nám třeba až z Moravy a obcházejí po domech jako kdysi dráteníci," říká Jiří Rákosník, regionální cechmistr Společenstva kominíků České republiky, který již přes 20 let působí jako kominík na Berounsku.

"Zatímco poctivý kominík stihne udělat za den kolem 7 kontrol, nájezdník jich zvládne až 70. Zákazníci mi popsali, jak taková kontrola vypadá. Nájezdník zazvoní, vypíše papír, řekne si o tři stovky a jde pryč. Komín ho vlastně vůbec nezajímá. A když ano, může to dopadnout i tak, že po jeho návštěvě zůstanou saze po celém domě," doplňuje Rákosník.

Díky informační kampani Společenstva kominíků České republiky se stále více lidí chová odpovědněji a nechává si zkontrolovat svou otopnou soustavu v létě, tedy v ideálním období na údržbu a případné opravy. "Situace se trochu zlepšila, letos jsme zaregistrovali zvýšený počet letních kontrol. I v nadcházející zimě ovšem očekávám, že nebudeme vědět, kam dřív skočit, protože hodně lidí to stále nechává na poslední chvíli," říká prezident Společenstva kominíků ČR Emil Morávek.

"Majitelé domů dost často zůstávají u toho, že si před zimou obstarají palivo, a na údržbu už zapomínají. V případě tuhých paliv je třeba vyčistit spalinovou cestu a vybrat saze. Údržbu ovšem vyžadují i otopné soustavy na plyn. Na komíně se totiž přes léto může udělat pavučina a ta když se pak zapráší, vytvoří ucpávku, kterou spaliny nedokážou protrhnout. Spaliny se pak cestou nejmenšího odporu vracejí přes přerušovač tahu dovnitř a mohou způsobit otravu," vysvětluje Pavel Dědič, předseda znalecké a rozhodčí komise SKČR.

Podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb. začíná topná sezóna 1. září a končí 31. května. Tyto údaje jsou nicméně pouze orientační, dodávky tepla se spouští až ve chvíli, kdy v dané lokalitě klesne průměrná teplota pod 13 stupňů Celsia alespoň ve dvou dnech po sobě.

Jak rozeznat poctivého kominíka od nájezdníka?

1. Poctivý kominík přichází na objednávku, nájezdník obchází dům po domě.

2. Většina poctivých kominíků patří do Společenstva kominíků České republiky, profesního sdružení, které působí po celé zemi (seznam kominíků viz http://www.skcr.cz/?page=86). Nájezdník SKČR buď zcela ignoruje, nebo má falešný členský průkaz (což lze odhalit díky výše uvedenému internetovému seznamu).

3. Poctivý kominík provádí kontrolu a čištění spalinové cesty alespoň 20 minut. Nájezdník se na komín neobtěžuje a během několika minut pouze vypíše potvrzení a inkasuje.

4. Poctivého kominíka by Vám mohli doporučit sousedé. Před nájezdníkem by Vás sousedé mohli leda varovat.

5. Poctivý kominík Vás nestraší povinnými kontrolami a neohání se podezřele nízkými cenami. Nájezdník se může snížit i k tomu, aby zval běžné občany k sobě do firmy.

6. Poctivý kominík zná technologické postupy při kontrole a čištění spalinových cest (specifikace v technických pravidlech K-01-01 a K-03-01). Nájezdník nemusí ani vědět, co to je.

7. Důvěryhodnější je kominík, který svou práci dělá delší dobu. Nájezdník je většinou kominík "z leknutí", který vlastní často i několik živnostenských listů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí