zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Europoslanci omezili používání biopaliv v dopravě

13.09.2013
Doprava
Zemědělství
Europoslanci omezili používání biopaliv v dopravě

Využívání potravinářských komodit pro výrobu biopaliv by mělo být omezeno na 6 %. Dále přitom platí Směrnice o obnovitelných energiích, která stanovila pro rok 2020 cíl 20% podílu energie z obnovitelných zdrojů v celkové spotřebě energie EU a z toho 10% podíl tohoto druhu energie v dopravě. Zprávu v prvním čtení podpořilo 356 poslanců, 327 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování.

Biopaliva první generace, vyráběná z potravinářských a energetických plodin, nesmí překročit do roku 2020 hranici 6 % energie spotřebované v dopravě. S výsledkem dnešního hlasování v EP ale není nikdo zcela spokojen. Výbor pro životní prostředí požadoval, aby podíl biopaliv první generace, nepřekročil do roku 2020 hranici 5,5% energie spotřebované v dopravě. Výbor pro energetiku podporoval strop ve výši 6,5%.


Právě Výbor pro energetiku a pravicové strany v Evropském parlamentu motivované svými pravicovými vládami dále požadovaly, aby do nových předpisů nebyly zahrnuty emise skleníkových plynů vznikající rostoucím užíváním zemědělské půdy k výrobě biopaliv, které představují tzv. nepřímé změny ve využívání půdy (ILUC).


Nezávislé studie potvrdily, že jev nepřímé změny půdy skutečně existuje a že může v důsledku zvýšit uhlíkovou stopu biopaliv až do té míry, že mají dokonce horší bilanci než některá tradiční fosilní paliva. Proto bylo naprosto zásadní, aby byl faktor nepřímé změny ve využívání půdy tentokrát začleněn do právních předpisů EU. To se i přes odpor pravice podařilo.


Europoslanec Pavel Poc (ČSSD) po hlasování uvedl: "Pravice naprosto zbytečně poslala zprávu do druhého čtení. Rozdíl dvou hlasů a následné schválení zprávy jasně prozrazuje, že šlo jen o hru na zdrženou. Prostě pro pravici jsou jako vždycky důležitější něčí zisky, než prospěch obyvatel a zdravý rozum!"


Parlament rovněž podpořil rychlý přechod k moderním biopalivům z odpadů a zbytků, pro něž je změna ve využívání půdy považována za nulovou.


Členské státy by nyní měly přijmout svou společnou pozici. Pokud se bude lišit od textu schváleného Parlamentem, bude následovat druhé čtení.


Zdroj: www.pavelpoc.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí