zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Emise dioxinůsníží Spolana do konce roku, se rtutí musí skončit do poloviny roku 2017

18.09.2013
Chemické látky
Emise dioxinůsníží Spolana do konce roku, se rtutí musí skončit do poloviny roku 2017

Výrobu chlóru za použití rtuti musí Spolana Neratovice ukončit v polovině roku 2017 (1). Do konce roku 2013 musí navíc skončit s úpravou odpadů z výroby chlóru, při níž vznikají dioxiny (2), které unikají do ovzduší a opouštějí brány chemičky v odpadech. Zastavení emisí dioxinů byl požadavek sdružení Arnika, aby bylo možné jednat o kompromisu v otázce rtuti. K tomu bude Spolana muset sledovat dioxiny v odpadech a rtuť v rybách. Vše vyplývá z aktuálně doručeného písemného rozhodnutí o integrovaném povolení k výrobě rtuti, které vydal středočeský krajský úřad (1).

"K dohodě mohlo dojít už v dubnu letošního roku, kdyby polské vedení společnosti Anwil netrvalo na tom, že chce provozovat zastaralou technologii až do konce roku 2020. Arnika tehdy jako kompromis navrhla termín ukončení provozu amalgámové elektrolýzy na konci roku 2016. Už tehdy jsme žádali, a nyní na to Spolana přistoupila, lepší monitoring životního prostředí. Ustoupit o další půlrok bychom bez dalších podmínek ochotní nebyli. Proto musela neratovická chemička slíbit, že ukončí provoz zařízení, u kterého dochází k únikům dioxinů," říká vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky, který byl zároveň hlavním vyjednavačem nevládní organizace.

Spolana Neratovice v srpnu loňského roku původně žádala o prodloužení lhůty, kdy má ukončit provoz zastaralé amalgámové elektrolýzy využívající rtuť k výrobě chloru a louhu sodného, do konce roku 2020. Původní termín z roku 2007 přitom měla stanoven na rok 2014 (3). Takto prodlouženoulhůtu Krajský úřad Středočeského kraje odmítla potvrdil původní termín - tedy rok 2014 podle znění integrovaného povolení z roku 2007. Proti němu se odvolaly Spolana Neratovice a město Neratovice (4).

Někdejší ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) spolu se senátorkou Vrecionovou(ODS) pak navštívil Spolanu a oba slíbili, že svolají jednání všech zúčastněných stran včetně občanských sdružení. "Žádnou schůzku nesvolali, namísto toho aleministerstvo životního prostředí těsně před odchodem ministra Chalupy (ODS) z funkce vyhovělo odvolání Spolany. Chalupovi podřízení to odůvodnili tak, že dohoda zúčastněných stran údajně není vyloučena. Jediné jednání svolal náměstek hejtmana Středočeského kraje,"dodává Petrlík. Ministerstvo však mělo možnost původní verdikt Krajského úřadu Středočeského kraje potvrdit.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí