zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČSSD připouští těžbu za limity, uhlí by dobývala polostátní firma

24.09.2013
Geologie
ČSSD připouští těžbu za limity, uhlí by dobývala polostátní firma

Sociální demokraté stále otevřeněji hovoří o možnosti prolomit limity těžby uhlí v severních Čechách. Jednou z podmínek by podle stínového ministra průmyslu Milana Urbana bylo, že by těžbu zajišťovala firma, ve které by měl určitý podíl stát.

"Cílem je, aby se část nerostného bohatství země čerpala ve prospěch státu a konkrétního regionu. Stát by v tomto případě nebyl podnikatelským subjektem v pravém slova smyslu," vysvětluje myšlenku Urban. Odmítá však vyvlastňování pozemků, stát se podle něj musí s obyvateli obcí dohodnout.

Kromě peněz, které by chtěli sociální demokraté zčásti vracet přímo do kraje, by tak vláda získala nad těžbou kontrolu. "Klíče k nerostnému bohatství nemůže mít soukromá firma. Ani v severních Čechách, ani nikde jinde," zdůrazňuje Urban. V posledních dnech se intenzivně diskutuje o roli soukromých vlastníků těžařských společností poté, co firma OKD rozhodla o ukončení těžby v karvinském Dole Paskov.

Investice společného podniku by však musel uhradit soukromý sektor, ČSSD počítá s tím, že stát by z firmy jen inkasoval část zisků. A na oplátku by právě umožnil těžařům dobývat uhlí za hranicí současných limitů.

"Se zástupci těžebních společností jsme o tom ještě nejednali. Pořád je totiž podmínkou široká shoda politiků i lidí v regionu," dodal stínový ministr.

Úvahy o prolomení limitů těžby před týdnem podpořil i první místopředseda ČSSD Michal Hašek, který je také šéfem Asociace krajů ČR. "Bude-li zájmem ústeckého regionu, aby byly limity prolomeny, budeme hájit jeho stanovisko," říká Hašek. Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) těžbu za limity podporuje a již dříve avizoval, že kraj navrhne budoucí vládě jejich prolomení.


Klíče k nerostnému bohatství nemůže mít soukromá firma.
Milan Urban
stínový ministr průmyslu

AUTOR: Aleš Měřička
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí